Jak walczyć z prokrastynacją? Skuteczne metody
Permanentnie odkładasz obowiązki na później, masz trudność z zagospodarowaniem czasu na realizację zamierzonych celów i miewasz kłopoty z hierarchizacją codziennych zadań? Prawdopodobnie cierpisz na prokrastynację, czyli - potocznie mówiąc – odkładanie spraw na później. Psychologowie jednogłośnie twierdzą, że przypadłość tę można śmiało zaliczyć do najpopularniejszych problemów naszej cywilizacji, a nawet okrzyknąć nową chorobą cywilizacyjną. Ciągle biegniemy za swoimi ambicjami i pieniądzem, bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków, czego efektem jest nieumiejętność ich hierarchizacji. Z tego bierze się prokrastynacja, która może prowadzić nawet do depresji. Podpowiadamy, jak umiejętnie z nią walczyć.
Prokrastynację można nazwać inaczej zwlekaniem. Ta popularna przypadłość polega na permanentnym odkładaniu spraw (w tym głównie obowiązków) na później z pełną świadomością ewentualnych konsekwencji.
Prokrastynacja zazwyczaj przynosi uczucie ulgi, które jest jedynie chwilowe. Z tego powodu łatwo dajemy złapać się w jej sidła. Po dłuższym czasie wywołuje wyrzuty sumienia, lęk oraz stres. Czujemy się źle, ponieważ zaniedbaliśmy nasze obowiązki, plany i cele, nierzadko zawodząc również innych.
Ta przypadłość może przybierać różne formy. W łagodnych przypadkach normalne życie nie zostaje diametralnie zaburzone. Z kolei ostrzejsze formy wymagają terapii i pracy nad charakterem. Prokrastynacja często nazywana jest „syndromem studenta”, gdyż to właśnie studenci słyną z ciągłego odkładania spraw na później.
Z prokrastynacją należy zacząć walczyć, zanim nie przybrała ona jeszcze zaawansowanej postaci. Oto metody, które to ułatwią.
Podzielenie dużego celu na mniejsze zadania zdecydowanie ułatwi jego realizację. Rozplanuj go na tyle zadań, ile chcesz. Pamiętaj jednak, by działać dynamicznie i sprawnie, ale nie obciążać się nadmiarem obowiązków. Za każde zrealizowane zadanie zafunduj sobie mininagrodę, która zmotywuje cię do dalszego działania.
Realizuj zamierzone cele od razu
Jeśli wyznaczysz sobie jakiś cel, zacznij realizować go od razu. Nie czekaj na "dobry moment", ponieważ możesz go nie doczekać. Jeżeli nie ma oczywistych przesłanek, by wstrzymać realizację, ruszaj do działania!
Mądrze zorganizuj czas do realizacji wyznaczonego zadania
Organizacja czasu odgrywa istotną rolę w realizacji wyznaczonych działań, nawet tych najmniejszych. Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, zacznij od zorganizowania czasu. Pamiętaj, by nie przeceniać swoich możliwości, ponieważ może to skończyć się fiaskiem.
Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu. Znajdź bodziec, który najbardziej mobilizuje cię do działania i przypominaj sobie o nim codziennie. Mogą być to pieniądze, uznanie lub nagroda, którą otrzymasz za wykonanie zadania.
Zapomnij o strachu
Osoby, które cierpią na prokrastynację, często są niewolnikami własnego strachu. Boją się zrobić pierwszy krok, czują lęk przed możliwym niepowodzeniem i negatywną opinią innych. Jeśli chcesz osiągnąć zamierzony cel, musisz zapomnieć o strachu, który cię ogranicza.
Ćwicz sprawne podejmowanie decyzji
Prokrastynacja to również odkładanie ważnych decyzji na później. Chcąc się jej wyzbyć, warto codziennie ćwiczyć sprawne podejmowanie decyzji. Taka umiejętność zwiększa pewność siebie oraz pozwala szybko radzić sobie w stresujących sytuacjach.
Wprowadź w życie zasadę: "Co planujesz zrobić jutro, zrób dzisiaj"
Chcąc zapobiec prokrastynacji warto przyspieszyć realizację zamierzonych celów, czyli działać zgodnie z zasadą "Co planujesz zrobić jutro, zrób dzisiaj", oczywiście na tyle, na ile pozwala na to czas. Jeśli wyćwiczysz w sobie ten nawyk, nie dasz się ponownie złapać w pułapkę prokrastynacji.
Powodzenia!