Reklama

Jak wybrać dobry dżem?

Dżem jest smacznym dodatkiem do pieczywa, naleśników oraz domowych wypieków. Choć jest uwielbiany przez najmłodszych, również wielu dorosłych nie wyobraża sobie śniadania bez słodkich przetworów. Półki sklepowe uginają się od różnych rodzajów dżemów: różnią się one nie tylko surowcem użytym do ich produkcji, ale także ilością cukru i substancji żelujących oraz zawartością witamin. Jedno jest pewne: zakup odpowiednich słoików z odpowiednimi przetworami jest nie lada wyzwaniem. Podpowiemy, jak wybrać ten najlepszy.

Jak wygląda produkcja dżemu

Dżemy produkowane są z różnych owoców: najczęściej truskawek, malin, brzoskwiń, czarnych porzeczek i borówek, choć znajdziemy również dżemy z ananasów, kiwi czy pomarańczy. Surowce przechodzą selekcję, ponieważ do dżemów trafiają wyłącznie te zdrowe, pozbawione uszkodzeń oraz części niejadalnych. Owoce mogą być świeże, ale wykorzystuje się również mrożone czy pasteryzowane. Prócz nich, w przetworach znajdują się cukier, substancje żelujące oraz barwniki i aromaty.

Co można znaleźć w dżemach owocowych?

Dżemy owocowe nie są pozbawione cennych wartości odżywczych. W zależności od użytych owoców, zawierają sporo witamin, np. C (w truskawkowym), z grupy B (w wiśniowym, brzoskwiniowym i z czarnych porzeczek), czy E, A oraz K (w dżemie z borówek). Warto wiedzieć, że przetwory owocowe są bogatym źródłem pektyn – substancji pochodzenia roślinnego, które zaliczane są do błonnika pokarmowego. Ich spożywanie jest nieocenione, ponieważ pomagają wchłaniać mniejszą ilość cholesterolu do krwiobiegu. Zapewniają również uczucie sytości po posiłku oraz korzystnie wpływają na perystaltykę jelit. Niestety, proces pasteryzacji sprawia, że obecność cennych składników odżywczych jest kilkukrotnie mniejsza, niż w surowych owocach.

Reklama

Obecność cukru

Dżemy kupione w sklepach w przeważającej mierze zawierają cukier. Na półkach można znaleźć przetwory niskosłodzone (maksymalnie do 25 proc. substancji słodzących) oraz wysokosłodzone (zawierające aż 65 proc.). Im większa zawartość cukru, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości i nadwagi, a wśród najmłodszych, próchnicy. Niebezpieczna jest również obecność syropu glukozowo-fruktozowego, który często dodawany jest do przetworów owocowych: soków, przecierów czy dżemów. działa na organizmu; jest odpowiedzialny za rozwój chorób takich jak nadwaga, cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie, a także kamica nerkowa.

Zawartość owoców

Chcąc kupić dobrej jakości dżem, należy zwrócić uwagę na ilość surowców naturalnych użytych do jego produkcji. Najlepsze przetwory to te, które zawierają nie mniej niż 80 proc. owoców – wtedy mamy pewność, że będzie w nim niewielka ilość zbędnych dodatków. A co można znaleźć w dżemie? Przede wszystkim substancje zagęszczające, takie jak np. guma guar, słodziki czy woda. Ich obecność nie jest wymagana i świadczy o gorszej jakości produktu. Należy pamiętać, że im wyższa ilość cukru bądź jego zamienników, tym większa kaloryczność dżemu. 100 g produktu wysokosłodzonego zawiera aż 260 kcal

Jak wybrać najlepszy dżem?

Najlepsze dżemy to takie, które posiadają najkrótszy skład produktu. Prócz owoców, powinny zawierać pektyny oraz naturalne barwniki, takie jak np. kwas cytrynowy. Wielu producentów decyduje się również na zdrowsze zamienniki cukru. Wśród nich najlepszy jest sok jabłkowy albo winogronowy. Warto wiedzieć, że jakość idzie w parze z wyższą ceną, dlatego za dobre produkty trzeba zapłacić więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dżem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy