Reklama

Jak wybrać, zakładać i pielęgnować soczewki?

Mają wiele zalet. Zapewniają nieograniczone pole widzenia, czego nie dają okulary. Nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. To dobre rozwiązanie dla osób, które uważają, że źle wyglądają w okularach. Nowoczesne soczewki kontaktowe mają filtry chroniące oczy przez szkodliwym promieniowaniem UV. Korygują astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność oraz tzw. starczowzroczność. Są „kontakty” 1-dniowe, 7-dniowe, 14-dniowe i miesięczne, które można nosić bez zdejmowania. Są też trzymiesięczne i półroczne. Jak je dobrać?


Jak dobrać soczewki kontaktowe?

By dobrze spełniały swą rolę, muszą być dopasowane, nie za ciasne i nie za luźne. Dlatego pierwsze soczewki powinien dobrać okulista lub optymetrysta (bada wady wzroku). Następne możemy już kupować sami. Najlepiej w aptekach lub sklepach optycznych. Tylko wtedy znane jest ich pochodzenie. Specjalista uczy też, jak je zakładać i zdejmować. Ustali kontrolną wizytę, zwykle za 6-12 miesięcy. Jeśli podczas używania soczewek pojawią się jakieś dolegliwości, trzeba natychmiast iść do okulisty.

Jak zakładać soczewki?

Najpierw dokładnie myjemy ręce.Opuszką palca wskazującego wyjmujemy soczewkę z opakowania. Podnosimy ją na wysokość oczu i oglądamy. Jeśli jej brzegi wywijają się i nie tworzy ona krągłej miseczki, to znaczy, że należy ją przełożyć na drugą stronę. Palcem wskazującym odciągamy lekko górną powiekę, a kciukiem dolną. Palcem wskazującym drugiej ręki kładziemy soczewkę na oku.

Reklama

Kilkakrotnie mrugamy i poruszamy okiem w lewo i prawo. Jeśli soczewka uwiera, spróbujmy nią lekko poruszać po oku, aż wygodnie się ułoży. Aby ją zdjąć, wystarczy ją opuszkami palców lekko „uszczypnąć” i wyjąć z oka.

Jak pielęgnować soczewki?

Nie jest to wcale trudne. Nie ma problemu z soczewkami jednodniowymi, bo je po prostu przed snem wyrzucamy.

Soczewki systematycznej wymiany co wieczór musimy wyczyścić i zdezynfekować. Używa się przeznaczonego do tego płynu. Soczewkę umieszczamy w zagłębieniu umytej dłoni, wlewamy na nią kilka kropli płynu i delikatnie pocieramy ją palcem. To samo powtarzamy z drugą. Po dezynfekcji soczewki wkładamy do specjalnego pojemniczka wypełnionego świeżym płynem.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek są różne schorzenia. Należą do nich: zespół suchego oka, stany zapalne spojówek, rogówki i brzegu powiek. Nie mogą ich także nosić chorzy z zaawansowaną cukrzycą lub poważnymi zaburzeniami hormonalnymi. Także ci, którzy czują opór przed „dłubaniem" w oku nie powinni decydować się na soczewki. Rzadko, ale zdarzają się też uczulenia na materiał, z którego są wykonane soczewki kontaktowe.

Na wszelki wypadek – sztuczne łzy

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, powinny mieć zawsze przy sobie krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.

Są to m.in.: spray do oczu z liposomami Tears Again (cena ok. 40 zł); krople Hyal-Drop (ok. 25 zł); Hylo-Comod (ok. 30 zł).

Warto ich użyć, gdy czujemy, że soczewka staje się niewygodna, a oko suche. Przydają się, gdy dużo pracujemy przy komputerze, w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdy oczy są zmęczone.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy