Reklama

Jak zachować się podczas wypadku na stoku narciarskim?

Ferie zimowe rozpoczęły się na dobre. Kwatery w górskich miejscowościach są przepełnione, a na stokach narciarskich obserwować możemy długie kolejki. W okresie ferii nie tylko na drodze łatwo o wypadek, ale właśnie na stokach narciarskich. Tylko w ferie ratownicy TOPR co roku odnotowują ponad 1000 wypadków na stokach. Każdego, kto wyjeżdża na narty, może to spotkać. Możemy być zarówno ofiarami, sprawcami, jak i świadkami wypadku. Dlatego podpowiadamy, co robić, gdy padliśmy ofiarą wypadku lub chcemy pomóc osobie poszkodowanej.

Oceń sytuację

Jeśli wypadek nie był poważny, wystarczy sprawdzić, czy wszystko w porządku z nami lub z osobą poszkodowaną. Po pierwsze powinniśmy się upewnić, czy nie mamy żadnych groźnych zadrapań lub siniaków. Po drugie należy ocenić stan kończyn, tułowia oraz głowy. Pamiętajmy również, że kontuzja czy uraz mogą dać o sobie znać dopiero kilka godzin po wypadku. Dlatego w dniu, w którym miał miejsce wypadek, należy dokładnie obserwować swoje ciało. Gdyby stan się pogarszał, natychmiast należy udać się do lekarza.

Z kolei, jeśli w wyniku wypadku osoba poszkodowana nie może się podnieść lub straciła przytomność, należy wezwać jak najszybciej górskie pogotowie ratunkowe. Dla bezpieczeństwa pod żadnym pozorem nie wolno jej ruszać i układać w pozycji bocznej ustalonej. Możemy jedynie pogorszyć sprawę.

Reklama

Gdy zaatakował nas ból

Jeżeli jakiś czas po wypadku zaczniemy odczuwać silny ból, na przykład w kończynie, warto obłożyć ją lodem. Gdy stłuczone miejsce zacznie puchnąć, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak postępować w przypadku złamania kończyny?

Jeżeli jesteśmy świadkami złamania, można opatrzyć poszkodowanego, ale tylko pod warunkiem, że mamy jakąkolwiek wiedzę oraz doświadczenie w tej dziedzinie. Potrzebny będzie materiał, którym wykonamy opatrunek. Jak postępować w przypadku złamania lub zwichnięcia? Oto krótka instrukcja.

* Złamania kości - należy unieruchomić dwa sąsiednie stawy.

* Uraz stawu - należy unieruchomić dwie sąsiadujące kości.

Uwaga

Gdy osoba poszkodowana ma złamaną lub zwichniętą kończynę, w żadnym wypadku nie należy próbować jej zginać. Najlepiej pozostawić ją w zastanej pozycji. Najważniejsze jest unieruchomienie oraz zabezpieczenie kończyny. Dzięki temu unikniemy kolejnych przemieszczeń kości oraz zminimalizujemy ból.

Jak ocenić, kto jest winny wypadkowi?

Na stoku narciarskim obowiązują zasady jazdy, do których powinien stosować się każdy jego użytkownik. Osoba, która złamała zasady i spowodowała wypadek, zazwyczaj uznawana jest za winną.

Najważniejsze zasady poruszania się po stoku narciarskim

* Jadący niżej zawsze mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi z góry.

* Jeśli przejeżdżamy na drugi koniec stoku lub podjeżdżamy pod górkę, pierwszeństwo mają zawsze jadący z góry.

* Zjeżdżający mają zawsze pierwszeństwo przed osobami, które włączają się do ruchu na stoku.

* Osoba, która wjechała w stojącego na stoku, w praktycznie wszystkich przypadkach będzie uznana za winną wypadkowi.

* Jeśli wypadek spowodowało dziecko, winę zawsze ponosi jego opiekun. Gdy dziecko przebywa z instruktorem, to on ponosi odpowiedzialność.

Jak uchronić się przed wypadkiem?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których uniknięcie wypadku jest niemożliwe. Jednak, jeśli będziemy przestrzegać zasad jazdy na stoku, zmniejszymy ryzyko kolizji, a w konsekwencji kontuzji. Ponadto, należy jeździć ostrożnie, zwracając uwagę na inne osoby. Niezbędny jest również odpowiedni sprzęt - kask (chroni głowę przed urazami), kijki (pomogą się podeprzeć w razie wypadku) oraz gogle (uchronią oczy przed uszkodzeniem). Na stoku pod żadnym pozorem nie można jeździć pod wpływem alkoholu.

Wybierasz się w ferie na narty? Przypomnij sobie zasady poruszania się na stoku oraz udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku. Możesz pomóc sobie oraz innym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy