Jak zadbać o kręgosłup w podróży?
Przed nami okres letniej kanikuły i częstych podróży. Spędzimy niejedną godzinę w samochodzie, autobusie czy pociągu, a niektórzy w samolocie. Specjalista podpowiada, jak możemy wówczas ochronić kręgosłup i zapobiec dolegliwościom. Niech nasze plecy także mają wakacje! Sprawdź więc, o czym powinien pamiętać każdy podróżnik!
Zrób listę rzeczy, które będą ci potrzebne i dopiero wtedy zacznij się pakować. Nie zabieraj niczego "na wszelki wypadek". Postaraj się o równomierne rozłożenie rzeczy w walizce lub plecaku. Taki "ekwipunek" jest bardziej poręczny, łatwiejszy do dźwigania i manewrowania nim. Jeśli bagaż się wybrzusza, to sygnał, że jest przeładowany i trzeba z niego coś wyjąć.
Niezależnie od tego, jakim środkiem lokomocji podróżujesz, przyda ci się wąska, podłużna poduszka, najlepiej typu rogal. Założona na szyję podczas drzemki zapobiegnie kiwaniu się głowy i nadwyrężeniu mięśni wokół kręgosłupa szyjnego. Podczas umieszczania bagażu na górnej półce, staraj się odciążyć plecy: szeroko rozstaw nogi, oprzyj się o siedzenie za tobą lub np. o drzwi przedziału w pociągu. Najlepiej sprawdzi się walizka lub torba z uchwytem, na kółkach. Łatwo ją przemieścić bez podnoszenia i dźwigania.
Ubranie w podróży powinno zapewnić ci swobodę ruchów. Gdy jest ograniczona, możesz przyjmować nienaturalną pozycję ciała i napinać mięśnie. Ubranie nie powinno cię nigdzie uciskać, np. brzucha lub ud. Polecane są luźna bluzka i szerokie spodnie oraz nieuciskowe skarpetki. Na drogę załóż buty na płaskim obcasie, najlepiej sportowe.
Włóż do podręcznej torby rzeczy niezbędne w podróży, jak chusteczki, napój, bilet. Będziesz mogła po nie łatwo sięgnąć, bez konieczności obracania się i wyciągania ręki do tylnego siedzenia w samochodzie czy dźwigania głównego bagażu z półki w pociągu.
Podczas jazdy samochodem rób co 3-4 godziny kilkunastominutową przerwę na odpoczynek. W pociągu jak najczęściej przechadzaj się po korytarzu. W autobusie wykorzystaj każdą przerwę w podróży, by pospacerować. Siedząc w samolocie, napinaj i rozluźniaj mięśnie.
1. Nauka wsiadania: Siadamy bokiem na fotelu (tak, jak na zdjęciu). Przytrzymując się ręką np. krawędzi dachu, obracamy się w stronę kierownicy i wkładamy nogi do środka pojazdu.
2. Regulacja fotela: Oparcie i siedzisko powinny tworzyć kąt lekko rozwarty (nie należy siedzieć całkiem prosto). Szczyt zagłówka ma znajdować się na wysokości czubka głowy lub nieco powyżej.
3. Pora na relaks: Wysiadamy, spacerujemy i głęboko oddychamy. Rozciągamy barki. Robimy wymachy rękami i nogami oraz krążenie nadgarstków. Maszerujemy, truchtamy.
4. Uwaga, bagaż!: Łatwiej będzie nam go wyjąć z głębi bagażnika, gdy podeprzemy się nogą i najpierw przesuniemy walizkę w swoim kierunku. Podnosimy torbę, mając ugięte nogi i wyprostowane plecy.
Konsultacja medyczna: Tomasz Blicharski, lekarz ortopeda.