Jak zapobiec płaskostopiu?
Wiele osób utwierdzonych jest w przekonaniu, że płaskostopie występuje wyłącznie u najmłodszych i koryguje się je za pomocą szkolnej gimnastyki. Niestety, "platfus" może powrócić w dorosłym życiu i bardzo je uprzykrzyć. Ta, pozornie błaha, wada postawy, może znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić poruszanie się. Zatem, jak zapobiec płaskostopiu?
Płaskostopie jest wadą postawy, która charakteryzuje się stopą całkowicie przylegającą do podłoża. Ta część ciała, zbudowana prawidłowo, posiada od wewnętrznej strony łuk: sprawia on, że z podłogą powinny stykać się jedynie trzy części: pięta oraz dwa wzgórki znajdujące się w pobliżu dużego i małego palca. Łuk, zwany również sklepieniem stopy, zbudowany jest z kilku kości, które podtrzymywane są za pomocą więzadeł, mięśni i ścięgien.
Płaskostopie powstaje w wyniku nieprawidłowości działania trzymających sklepienie stopy mięśni, więzadeł i ścięgien. Małe dzieci, u których nie są jeszcze wykształcone i mocne, są często narażone na płaskostopie, ale najczęściej samoistnie mija wraz z ich rozwojem. Niestety, czasem się może utrzymywać znacznie dłużej, dlatego wadę koryguje się za pomocą rehabilitacji. Płaskostopie pojawia się również w wieku dojrzałym, kiedy wyeksploatowana i przeciążona część ciała jest osłabiona.
Osłabienie mięśni, stawów i ścięgien podtrzymujących sklepienie stopy może nastąpić w dowolnym momencie. Niekiedy dochodzi do niego częściej i istnieje wiele czynników na niego wpływających. Wśród nich trzeba wymienić nasz styl życia, który nie obfituje w aktywność fizyczną. Ogromny wpływ mają również nadwaga i otyłość, ponieważ niekorzystnie wpływają na ich kondycję stóp. Oczywiście, przyczyną płaskostopia może być także obuwie. Niedopasowane z niewłaściwą wkładką mogą stopniowo pogłębiać wadę. Czujne muszą być również panie, które lubią chodzić w butach na wysokim obcasie.
Płaskostopie bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkim widać, że zanika łuk znajdujący się w wewnętrznych częściach stopy. W wyniku tego nacisk ciała rozkłada się równomiernie po całej jej powierzchni. Wbrew pozorom to dość uciążliwe schorzenie, które utrudnia chodzenie. Kroki kierowane są do zewnątrz linii ciała, a do tego każdy ruch sprawia dotkliwy ból, który intensyfikuje się wraz z postępującą wadą. Płaskostopie powoduje również dolegliwości takie jak nagniotki i modzele na stopach, opuchliznę, częstsze pocenie się, a także infekcje grzybicze.
Płaskostopie jest bardzo uciążliwą wadą postawy. Nieleczone może bardzo utrudnić poruszanie się. Częsta opuchlizna przeciążonych części nóg, takich jak kostki i łydki, połączona jest z bólem, który utrudnia poruszanie się. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że płaskostopie wpływa na naszą postawę i nie tylko, ponieważ może powodować deformację np. części biodrowej, ale także wywoływać silne bóle w dolnej partii pleców, co znacząco utrudnia choćby pracę biurową, czy wykonywanie obowiązków domowych.
Leczenie płaskostopia polega przede wszystkim na wdrożeniu odpowiedniej rehabilitacji. Jej celem jest wzmocnienie nadwyrężonych części stopy i odbudowa znajdującego się na nim sklepienia. W niektórych przypadkach potrzebne jest leczenie operacyjne. Poza tym należy zmienić swój styl życia. Najlepiej zredukować nadprogramową masę ciała, włączyć do rytmu dnia umiarkowaną aktywność fizyczną oraz nosić wygodne buty.
Aby zapobiec wystąpieniu w przyszłości płaskostopia, warto wykonywać kilkuminutowe ćwiczenia. Przede wszystkim trzeba chodzić boso po mieszkaniu, najlepiej po różnych powierzchniach: dywanie, wykładzinie, kafelkach. Latem zaleca się stąpanie po piasku i trawie. Oczywiście istnieją ćwiczenia, które można wykonywać cały rok, np. ściąganie skarpet bez użycia rąk, czy podnoszenie z podłogi drobnych przedmiotów samymi stopami. Poza tym warto je wzmacniać podnosząc się i opuszczając na palcach, a także wykonując kilkunastosekundowe stanie zarówno na nich, jak i piętach.