Jak zapobiegać demencji?
Mózg, a więc i pamięć z czasem słabnie. Są jednak sposoby na dłuższe zachowanie sprawności umysłu.
Z upływem lat coraz częściej zdarza się nam zapomnieć, gdzie zostawiliśmy klucze, że mieliśmy coś kupić czy jak się nazywa znany aktor. Takie objawy mogą świadczyć o demencji, która jest związana ze starzeniem się mózgu. Wszystkiemu winne są zmiany w naczyniach krwionośnych odpowiedzialnymi za jego odżywianie. Na szczęście, można je hamować.
Pierwsze i najważniejsze: jeśli palisz, rzuć papierosy! Palenie tytoniu zwiększa ryzyko powstania zmian w mózgu, które prowadzą do demencji. Mózgi palaczy są znacznie gorzej dotlenione, a przez to gorzej pracują. Nikotyna dosłownie powoduje ich zmniejszanie się i atakuje głownie te obszary, które są odpowiedzialne za pamięć, używanie słów i kojarzenie. Dobra wiadomość: nikotyna działa negatywnie, dopóki palisz. Gdy uwolnisz się od tego nałogu (nawet, jeśli paliłaś przez wiele lat) i Twój organizm się z niej oczyści, mózg zacznie wracać do normalnej pracy.
Walcz z cholesterolem. Powoduje on zmiany miażdżycowe we wszystkich naczyniach krwionośnych, także tych, które odżywiają mózg. Jeśli powstają w nich złogi cholesterolowe, pogarsza się pamięć - popularnie nazywamy to sklerozą. Unikaj więc potraw tłustych, bogatych w tłuszcze zwierzęce. Z menu powinny zniknąć pieczenie (zwłaszcza z wieprzowiny), tłusty boczek, smażone mięso. Ogranicz spożycie masła, całkowicie odstaw smalec, śmietanę zastępuj skondensowanym mlekiem light lub jogurtem. Przetworzona żywność powinna być spożywana tylko okazjonalnie. Gotowe zupki czy dania zawierają niezdrowe, utwardzane tłuszcze, np. palmowy. Kryją się one też w kupnych ciastach - lepiej piecz sama, z dodatkiem masła. Jeśli masz podwyższony cholesterol, nie lekceważ tego. Porozmawiaj z lekarzem o zażywaniu statyn - leków, które go obniżają, a więc zmniejszają ryzyko rozwoju demencji.
Nie stroń od ruchu. Działa on dwojako: pomaga obniżać poziom cholesterolu i znakomicie dotlenia mózg. Poprawia pamięć osobom, u których już ona słabnie. Najbardziej zalecane są tzw. ćwiczenia aerobowe, czyli dotleniające organizm. Mówiąc potocznie: musisz wykonywać taki rodzaj wysiłku, który trwa przez przynajmniej pół godziny i przy którym się lekko zasapiesz. Najlepiej stosować się do zasady 3x30x130; czyli trzy razy w tygodniu, przez 30 minut maszeruj, ćwicz, biegaj, jeźdź rowerem, uprawiaj nordic walking, graj w badmintona, tańcz lub pływaj - tak, aby wyraźnie (do ok. 130) przyspieszył Twój puls.
Dbaj, by Twoja dieta obfitowała w witaminy z grupy B. Wszystkie one "karmią" mózg, ale najważniejsze są B6, B12 i kwas foliowy. Okazuje się, że już sam niedobór witaminy B12 może dawać objawy zbliżone do demencji! Znajdziesz ją głównie w mięsie i jego przetworach (pamiętaj, by wybierać chude odmiany). Witamina B12 kryje się też w jajach, owocach morza, rybach i nabiale. Kwas foliowy jest w każdej żywej roślinie liściastej, którą zjadamy na surowo: w sałacie, rukoli, roszponce, kapuście, szpinaku, pietruszce, szparagach, brokułach, sałacie rzymskiej, burakach i soczewicy. Natomiast witamina B6 jest w grochu, rybach, mięsie, ziemniakach, bananach, batatach.