Reklama

Jak zapobiegać przeziębieniom wiosennym?

Wiosną często nękają nas przeziębienia. Już w dwa dni po wtargnięciu do organizmu drobnoustroje wywołują ogólne rozbicie, stan podgorączkowy, bóle gardła, głowy, a po krótkim czasie łzawienie oczu, wodnisty, przezroczysty i bardzo obfity katar i kaszel. Starajmy się im więc przeciwdziałać, reagując najszybciej jak to możliwe. Z artykułu dowiesz się, co robić, żeby zapobiegać infekcjom.

Ważna higiena

Nie zdajemy sobie sprawy, że najwięcej wirusów znajduje się w miejscach użyteczności publicznej, na poręczach schodów, klamkach w sklepach i drążkach w autobusach. Co zrobić? Myjmy ręce: w ciepłej wodzie, minimum 15 sekund, najlepiej antybakteryjnym mydłem. Szorujmy nadgarstki, opuszki, wierzch dłoni, a także paznokcie i przestrzenie między palcami.

Na wzmocnienie

Zacznijmy działać już wtedy, gdy tylko czujemy się osłabieni. Co zrobić? Dietę wzbogaćmy o preparaty wzmacniające odporność: tran, kwasy omega, beta-glukan, laktoferynę, rutynę, witaminę C, a także mikroelementy (zwłaszcza cynk).

Reklama

Leki i preparaty

Gdy infekcja nas dopadnie, sięgnijmy po leki bez recepty. Co zrobić? Na gorączkę i ból głowy stosujmy leki z paracetamolem i ibuprofenem. Aby zmniejszyć uporczywy, suchy kaszel, zażywajmy środki przeciwkaszlowe, a przy mokrym kaszlu ułatwiające odkrztuszanie i oczyszczające oskrzela z wydzieliny śluzowej. Pomogą nam również leki zmniejszające wydzielanie śluzu i łagodzące męczący katar: tabletki doustne; preparaty do nosa (np. sole morskie, roztwory hipertoniczne soli), krople ze środkami obkurczającymi śluzówkę nosa.

Więcej Witaminy D

Aby zapewnić jej wystarczającą dawkę, wystarczy przez 15-20 min dziennie przebywać na słońcu oraz wystawiać twarz i dłonie na działanie jego promieni. Dzięki temu wzmocnimy nasz system immunologiczny w walce z przeziębieniami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przeziębienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy