Reklama

Jak zatrzymać krwawienie z nosa ?

Nos zbudowany jest z wielu małych naczyń krwionośnych, które są bardzo wrażliwe nawet na niewielkie uszkodzenia, dlatego krwawienie z nosa to dolegliwość bardzo powszechna. Dotyczy osób w różnym wieku, może mieć różne nasilenie i rozmaite przyczyny: wysuszenie błony śluzowej nosa, alergia, katar, urazy mechaniczne, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia krzepliwości krwi, brak niektórych witamin. Częstych i obfitych krwotoków nie należy lekceważyć, ponieważ mogą być objawem poważnej choroby. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Niewielkie krwawienia, których przyczyną jest wysuszenie błony śluzowej nosa lub przeziębienie można łatwo zatrzymać domowymi sposobami. Oto kilka z nich:

Zimny okład

To najprostszy i najlepszy sposób, by szybko zatrzymać krwawienie. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i spowolnienie przepływu krwi. Należy pamiętać, by lodu nigdy nie przykładać bezpośrednio na skórę. Musi być owinięty cienką tkaniną, by nie podrażnić skóry.

Cebula

Cebula przyspiesza proces krzepnięcia krwi. Wystarczy przeciąć ją na pół i wąchać przez kilka minut. Powinno to skutecznie zatrzymać krwawienie. Można też wycisnąć odrobinę soku z cebuli i posmarować nim nozdrza, jednak ten sposób może podrażnić wrażliwą błonę śluzową.

Reklama

Wazelina

Jeśli przyczyną krwawienia z nosa jest ekstremalna suchość jamy nosowej to wazelina jest najlepszym środkiem zaradczym, ponieważ doskonale nawilża błonę śluzową.

Ucisk nosa

Jako pierwszą pomoc przy krwawieniu z nosa można zastosować delikatny ucisk płatków nosa, aby zatamować drogę krwi. Nigdy nie należy przy tym leżeć na plecach, lecz siedzieć prosto lub z lekko pochyloną do przodu głową.

Liść kolendry

Kolendra jest często spotykaną przyprawą w wielu gospodarstwach domowych, dlatego jeśli nagle nasz nos zacznie krwawić, warto sprawdzić zawartość szafek kuchennych. Sok otrzymany ze zgniecionych liści szybko zatrzyma krwawienie. Podobno pomaga również przyłożenie pasty z liści kolendry u nasady nosa.

Pokrzywa

Pokrzywa posiada właściwości ściągające, dzięki czemu poprawia krzepliwość krwi. Należy przygotować inhalację z rozgniecionych liści pokrzywy lub odrobiną soku posmarować wnętrze nozdrzy.

Słona woda

Wystarczy pół łyżeczki soli rozpuścić w pół szklanki wody i otrzymany roztwór aplikować za pomocą gruszki do nosa lub buteleczki z atomizerem. Słona woda nawilża błonę śluzową, dzięki czemu krwawienie zostaje zatrzymane.

Sok z cytryny

Kilka kropli aplikowanych do nosa działa skutecznie, jednak wywołuje silne uczucie pieczenia, dlatego po ten sposób należy sięgnąć w ostateczności, kiedy inne sposoby nie przynoszą efektów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy