Reklama

Jak złagodzić ból brzucha?

Ból brzucha może mieć różne podłoże. Czasem jest wynikiem problemów żołądkowych, takich jak niestrawność, wzdęcia czy infekcja wirusowa. Może się też pojawiać wskutek jedzenia w pośpiechu czy alergii pokarmowej. Uczucie bólu wzmaga również nieodpowiednia dieta, a także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Ból brzucha może być także wynikiem przewlekłego stresu, zbyt intensywnych treningów (zwłaszcza po jedzeniu) albo skurczu mięśni gładkich. Aby go wyeliminować, warto poznać przyczyny jego powstawania i zmienić swoje nawyki żywieniowe. Poza tym przydatne są sprawdzone i domowe sposoby, które skutecznie go załagodzą. Jak pozbyć się bólu brzucha?

Ból brzucha po jedzeniu

Bóle brzucha po jedzeniu występują bardzo często. Mogą zwiastować niestrawność, dlatego trzeba odciążyć żołądek. W takim wypadku pij dużo wody, małymi łykami, za to dość często. Jeśli jest taka możliwość, ogranicz na jakiś czas spożywanie posiłków. Jeśli doskwiera ci głód, sięgnij po produkty lekkostrawne, takie jak np. kaszki i ryż z marchewką. Unikaj produktów ciężkostrawnych oraz nabiału i alkoholu. Możesz sięgnąć również po ziołowe napary – dużą skutecznością odznaczają się mięta pieprzowa, rumianek albo koper włoski. Nie zażywaj silnych leków przeciwbólowych, gdyż mogą one wzmagać uczucie bólu. Na ból dobrze działają specyfiki, które rozkurczają mięśnie gładkie.

Reklama

Wzdęcia

Wzdęcia powstają wtedy, gdy w układzie pokarmowym znajduje się nadmierna ilość gazów. Towarzyszą im uczucie pełności oraz ucisk w brzuchu oraz ból. Aby pozbyć się wzdęć, staraj się po posiłku zażyć umiarkowanego ruchu, takiego jak np. spacer. Pomoże również zaparzenie naparu ziołowego: z dziurawa, melisy, kminku albo siemienia lnianego. Możesz również żuć odrobinę imbiru albo anyżu. Jeśli nie możesz wyjść z domu, połóż się na plecach i masuj brzuch kulistymi ruchami.

Zaparcia

Zaparcia powstają w wyniku stosowania diety ubogiej w błonnik. Perystaltyka jelit jest zaburzona tak, że trudniej jest usunąć z organizmu produkty przemiany materii. Jeśli wypróżniasz się za rzadko, staraj się włączyć do diety, np. suszone śliwki lub siemię lniane (w niewielkich ilościach). Jedz produkty, które zawierają dużo błonnika, ale pamiętaj, by wprowadzać je stopniowo. Pomocne okazują się również płyny: woda mineralna albo napary (arcydzięgiel, ostropest, mięta).

Niebezpieczny ból brzucha

Domowe sposoby na ból brzucha zazwyczaj przynoszą ulgę. Jeśli po ich stosowaniu ból nadal się utrzymuje, warto zwrócić uwagę na inne objawy. Szczególnie, jeśli ból jest nagły i przeszywający albo powracający regularnie. Należy udać się do lekarza, kiedy towarzyszą mu gorączka, osłabienie, wymioty z krwią, trudności z oddychaniem czy zawroty głowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy