Reklama

Jak zmniejszyć ból spowodowany przez krwiaka pod paznokciem?

Nawet niewielki uraz palca u stopy albo ręki może skutkować pojawieniem się krwiaków. Choć nie są one groźne dla zdrowia, wyjątkiem są te zlokalizowane pod paznokciami. Często towarzyszy im silny ból, który utrudnia chodzenie lub poruszanie kończyną, a także opuchlizna i zmiana koloru lub struktury paznokci. Takie krwiaki najczęściej wchłaniają się samoistnie po kilkunastu dniach, ale ten proces może przyspieszyć stosując sprawdzone, domowe sposoby. Niestety, zdarza się, że paznokieć oddziela się od łożyska – wtedy należy szukać pomocy lekarskiej. Jak zmniejszyć ból spowodowany krwiakiem pod paznokciem? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Przyczyny powstawania krwiaków pod paznokciem?

Krwiak pod paznokciem powstaje wskutek wpływu krwi z sieci drobnych naczyń krwionośnych. Może on przybierać rozmaitą wielkość i przyjmować różne barwy: od sinej poprzez fioletową, brązową czy czarną. Krwiak powstaje wskutek urazów mechanicznych, np. poprzez przytrzaśniecie drzwiami palca, uderzenia o mebel, podczas uprawiana sportów. Krwiakom najczęściej towarzyszy silny ból oraz opuchlizna, a w przypadku wystąpienia urazu, trudności w poruszaniu się. Jeśli krwiak jest niewielki, można złagodzić ból domowymi sposobami.

Domowe sposoby na krwiaki

Reklama

Jeśli krwiaki pod paznokciem są niewielkie, a płytka nie jest uszkodzona, można zastosować domowe metody na łagodzenie bólu oraz zmniejszenie opuchlizny. Ulgę przynoszą zimne kompresy, np. włożenie palców pod strumień zimnej wody albo przyłożenie okładu z lodu. Wysoką skutecznością wykazują się opatrunki z octu jabłkowego, które stymulują krążenie krwi oraz zapobiegają jej gromadzeniu się pod paznokciem. Pomocne okazują się również okłady z białej kapusty (liść należy najpierw sparzyć wrzątkiem, a następnie roztłuc, by puściły sok). Ulgę przynoszą również ciepłe kąpiele stóp albo rąk z dodatkiem mydła lub odrobiny soli.

Duże krwiaki

Zdarza się, że krwiaki obejmują większe powierzchnie, a płytka paznokcia jest zniekształcona lub chropowata. Jeśli ból po kilku dniach minął i krwiak się wchłonął, paznokieć może zregenerować się samoistnie po kilku miesiącach. Niestety, jeśli uderzenie było wyjątkowo silne, to czasem zmiana będzie towarzyszyła nam do końca życia. Paznokieć może oddzielić się również od łożyska, co w przyszłości będzie skutkować jego usunięciem. Jeśli nie towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe, proces nastąpi samoistnie, a w jego miejscu wyrośnie nowy (trwa to kilka miesięcy). W przypadku, gdy odczuwa się silny dyskomfort oraz utrudnia on poruszanie się, lepiej sięgnąć po pomoc specjalisty. Samodzielne odrywanie paznokcia jest bardzo bolesne i może skończyć się powikłaniami.

Bolący krwiak

Choć krwiak nie jest groźny dla zdrowia, czasami należy skonsultować się z lekarzem. Kiedy? Gdy zmiana zajmuje znaczną część paznokcia, a ból jest wyjątkowo silny i towarzyszy mu opuchlizna, która nie mija. Niekiedy zgromadzona krew musi być usunięta. Zabieg polega na rozwierceniu płytki paznokcia i odprowadzeniu krwiaka. Lekarz również oceni jego stan, a w razie wątpliwości chirurgicznie go usunie.

Krwiak a objaw grzybicy

Jeśli paznokieć zmienia swoją barwę i strukturę bez uzasadnionej przyczyny (urazu, chodzenia w niewłaściwych butach, występowania tzw. stopy cukrzycowej), może być to wynik postępującej grzybicy paznokcia. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim zmiana nie jest bolesna, a płytka paznokcia robi się wyraźnie grubsza. Czasem pojawia się rozwarstwienie, osłabieniem struktury oraz wzmożona łamliwość. W takim przypadku niezbędna jest konieczna wizyta u dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Pomocniczo należy zachowywać wzmożoną higienę osobistą.

Czerniak podpaznokciowy

Każda zmiana w kolorze paznokci powinna wzbudzić naszą czujność. Niekiedy występujące przebarwienia mogą być symptomem groźnych chorób, takich jak nowotwory. Przykładem jest czerniak podpaznokciowy, który bagatelizowany, może prowadzić do przerzutów oraz skutkować śmiercią. Najczęściej objawia się wystąpieniem brunatnej pręgi na całej długości paznokcia, która z czasem przybiera ciemniejsze barwy. Z czasem paznokieć deformuje się i odkształca, a także staje się wyjątkowo łamliwy. Niejednokrotnie towarzyszą mu zmiany w okolicach samego paznokcia, ponieważ tworzą się w jego okolicy ciemne, krwawiące guzki. Czerniak nie może być bagatelizowany, gdyż może poważnie grozić zdrowiu i życiu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama