Jak zrobić domowy syrop na ból gardła?
Jesienią i zimą bardziej jesteśmy narażeni na ataki bakterii i wirusów, co skutkuje zachorowaniem na przeziębienie lub grypę. W takich wypadkach najlepiej od razu udać się na zwolnienie lekarskie i w domowym zaciszu zastosować odpowiednią kurację. Choć produkty apteczne cieszą się sporym powodzeniem, dziś wracają sprawdzone sposoby naszych babć. Jednym z nich są niezliczone receptury na różne syropy, które łagodzą ból gardła, kaszel oraz oczyszczają drogi oddechowe. Ich stworzenie jest bardzo łatwe, a także można je wykonać ze składników, które są zawsze pod ręką.
Choć syrop z cebuli był dawniej powszechnie stosowany, to nie zaskarbił sobie rzeszy fanów, ze względu na jego smak. Obecnie znów wrócił do łask, ponieważ zawarte w cebuli związki siarki mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące ból. Wykonanie syropu jest bardzo proste: wystarczy drobno posiekać jedną dużą cebulę i umieścić ją w słoiku. Następnie zasypać kilkoma łyżkami cukru i odstawić na kilka godzin, aby warzywo puściło soki. Po wymieszaniu, całość należy przecedzić przez sitko i do smaku dodać łyżkę miodu. Syrop należy pić po jednej łyżeczce, kilka razy dziennie.
O tym, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem i jego spożywanie jest korzystne podczas bólu gardła, specjalnie nikogo nie trzeba przekonywać. Zawiera allicynę – substancję o działaniu przeciwbakteryjnym, która odpowiada za jego charakterystyczny zapach i smak. Aby przygotować syrop, należy posiekać albo zmiażdżyć trzy lub cztery ząbki czosnku oraz przesypać je do słoiczka. Następnie wymieszać z 200 ml soku z cytryny i taką samą ilością miodu. Całość można zmiksować. Jeśli syrop jest zbyt gęsty, można rozcieńczyć go z odrobiną wody.
Mikstura przygotowana z imbiru ma działanie rozgrzewające. To zasługa gingerolu znajdującego się w kłączu, który działa również łagodząco i antybakteryjnie. Warto go łączyć z cytryną, która jest bogatym źródłem witaminy C, a także z miodem, ponieważ ma działanie przeciwzapalne. Wykonanie syropu jest bardzo proste. Wystarczy 200 ml miody wlać do słoika i warstwowo umieszczać w nim odrobinę posiekanego imbiru oraz pokrojoną w plastry cytrynę (ze skórką). Całość należy szczelnie zamknąć i odstawić na dobę w chłodnym miejscu. Po tym czasie syrop można spożywać samodzielnie albo dodawać go np. do ciepłej herbaty.