Reklama

Jaką dietę stosować przy chemioterapii?

Chemioterapia jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. Jednak nie niszczy ona wyłącznie komórek rakowych, ale także te zdrowe. W konsekwencji osoba chora zaczyna odczuwać skutki uboczne inwazyjnej metody. Wypadają jej włosy, jest osłabiona, a praca układu pokarmowego zostaje zaburzona. Jednym ze sposobów łagodzenia negatywnych skutków chemioterapii jest stosowanie odpowiedniej diety przez chorego. Prawidłowo zbilansowany jadłospis odgrywa kluczową rolę nie tylko w okresie chemioterapii, ale w przebiegu całej choroby nowotworowej. Podpowiadamy najważniejsze zasady odżywiania się podczas chemioterapii oraz wskazujemy pożądane i szkodliwe produkty dla organizmu chorego.

Rola diety w chemioterapii

Lekarze podkreślają, że dieta na każdym etapie choroby nowotworowej odgrywa ogromną rolę. Powinna być przygotowana przez specjalistę i ściśle przestrzegana przez osobę chorą.

Odpowiednia dieta szczególnie ważna jest w okresie chemioterapii. Jej celem jest dostarczenie wartości odżywczych organizmowi chorego oraz wzmocnie go. Dieta powinna być również dostosowana do możliwości przyjmowania pokarmów przez osobę chorą. Pamiętajmy, że pacjent poddany chemioterapii często cierpi z powodu zaburzonej pracy układu pokarmowego. Wymioty, nudności czy biegunki to dolegliwości, które odczuwają osoby przechodzące chemioterapię.

Reklama

Podstawowe zasady diety podczas chemioterapii:

Dieta chorego powinna być zbilansowana zgodnie z poniższymi zasadami:

1. Dieta powinna być lekkostrawna, ale urozmaicona.

2. Każdy posiłek powinien zawierać porządną dawkę białka.

3. W jadłospisie powinno znaleźć się dużo warzyw oraz owoców.

4. Należy jeść w równych odstępach czasowych, najlepiej mniejsze posiłki, ale częściej.

5. Nie wolno pić surowego mleka.

6. Należy unikać jedzenia słodyczy, a szczególnie czekolady.

7. Wszelkie produkty powodujące dolegliwości trawienne należy wyłączyć z diety.

8. Należy regularnie pić wodę.

9. Bezwzględnie powinno się unikać produktów tłustych i wysokokalorycznych.

10. Zaleca się stosować różnego rodzaju zioła, ponieważ działają pozytywnie na układ trawienny oraz na pracę całego organizmu.

Produkty pożądane w diecie

Produkty najbardziej pożądane w diecie to żywność wysokobiałkowa, ale nie tłusta. Najlepiej sprawdzi się tutaj drób, a także produkty z grupy nabiału. Warto jednak pamiętać, że surowe mleko powinno być bezwzględnie wykluczone z diety. Ponadto, w jadłospisie osoby chorej muszą znaleźć się warzywa oraz owoce, które dostarczą brakujących wartości odżywczych. Zamiast wysokokalorycznych przekąsek warto sięgnąć po suszone owoce, kisiel, płatki pełnoziarniste, a także jogurty. Niezbędne w diecie są również nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich bogatymi źródłami są ryby, które powinny być stałym elementem jadłospisu chorych na raka. Źródłem energii dla pacjentów z nowotworami powinna być skrobia, ponieważ jest wolno trawiona, a poziom glukozy we krwi podnosi stopniowo.

Czego szczególnie unikać?

Chory powinien unikać tłustych mięs, wysokokalorycznych przekąsek, a także jedzenia nadmiernej ilości słodyczy. Udowodniono, że potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu sprzyjają namnażaniu się komórek nowotworowych. Niewskazane są również słodkie napoje gazowane, które utrudniają trawienie. Definitywnie zabroniony jest alkohol.

Jakie produkty złagodzą skutki uboczne chemioterapii?

Jeśli osoba chora często wymiotuje lub ma biegunkę, powinna jeść wyłącznie potrawy w postaci płynnej. Najlepszym rozwiązaniem będą zupy oraz kremy. Jeść należy powoli. Niewskazane są bardzo gorące lub zimne posiłki. Definitywnie należy unikać pikantnych przypraw oraz słodyczy, ponieważ podrażniają one żołądek. Podczas wymiotów i biegunki należy regularnie nawadniać organizm. Nudności oraz wymioty złagodzą również napary ziołowe. Świetnie sprawdzi się herbatka z rumianku.

Pacjent poddany chemioterapii poza przestrzeganiem diety powinien pamiętać również o solidnym odpoczynku. Niezbędny jest codzienny relaks oraz regularny sen. To podczas spania nasz organizm regeneruje się przecież najlepiej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy