Reklama

Jaką dietę stosować przy chorobie wrzodowej?

Choroba wrzodowa to zmora wielu osób. Jej objawy utrudniają normalne odżywianie się, a nierzadko także funkcjonowanie. Wrzody żołądka i dwunastnicy wymagają specjalistycznego leczenia. Jednak chory powinien przede wszystkim zadbać o zmianę stylu życia. Wydajny sen, regularna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie się to podstawa dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. W walce z chorobą wrzodową kluczową rolę odgrywa niewątpliwie dieta. Nieprawidłowy jadłospis może prowadzić do nasilenia objawów, a w konsekwencji do nieodwracalnych ubytków na zdrowiu. Podpowiadamy, jaką dietę stosować przy wrzodach żołądka lub dwunastnicy, by organizm dobrze funkcjonował, a objawy nie utrudniały normalnego życia.

Choroba wrzodowa objawia się zazwyczaj silnymi bólami brzucha, nudnościami oraz zgagą. Może spowodować zaburzenie pracy całego układu pokarmowego. Poza dolegliwościami trawiennymi choremu towarzyszą ogólne zmęczenie i spadek masy ciała. Przyczyny schorzenia mogą być różne, choć najczęściej wymienia się: nieodpowiednią dietę (bogatą w tłuszcze i cukry), zakażenie bakterią Helicobacter pylori, nałogowe palenie tytoniu, spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, a także stres.

Choroba wrzodowa wymaga specjalistycznego leczenia, w tym stosowania środków farmakologicznych dobranych przez lekarza. Jednak same leki nie pomogą. Leczenie choroby wrzodowej należy rozpocząć od zmiany diety, która odgrywa kluczową rolę w schorzeniach układu pokarmowego. Co zatem jeść, a czego unikać zmagając się z wrzodami żołądka?

Reklama

Podstawowe zasady odżywiania się przy chorobie wrzodowej

Osoby chore powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach żywieniowych, a mianowicie:

1. Jedz produkty lekkostrawne.

2. Jedz małe porcje, ale częściej.

3. Ogranicz słodycze.

4. Unikaj picia alkoholu.

5. Pij dużo wody.

6. Sięgaj po ziołowe napary łagodzące dolegliwości trawienne.

7. Unikaj potraw i produktów, które mogą podrażnić żołądek.

Jakich produktów definitywnie unikać?

• ostrych przypraw oraz soli – podrażniają żołądek i mogą nasilać objawy;

• napojów gazowanych – źle wpływają na żołądek;

• nadmiernej ilości słodyczy;

• tłustych produktów i potraw, które są trudne do strawienia;

• sosów, zup i innych potraw w proszku – zawierają konserwanty i chemiczne ulepszacze, które fatalnie wpływają na układ trawienny.

Co jeść przy chorobie wrzodowej?

Z kolei te potrawy i produkty zalecane są osobom chorym, ponieważ wpływają korzystnie na układ pokarmowy i dostarczają organizmowi wiele wartości odżywczych:

• zupy – zawierają dużo witamin i innych wartości odżywczych, dzięki czemu dobroczynnie wpływają na pracę żołądka;

• warzywa na parze – są lekkie i zdrowe;

• chude mięso na parze – nie podrażnia żołądka i szybko się trawi;

• świeże zioła – dodawaj je do potraw, mają świetny wpływ na cały układ pokarmowy;

• jogurty naturalne – zawarte w nich białko złagodzi bóle żołądka i niestrawność;

• owoce obrane ze skórki i pestek – owoce mają dużo witamin, ale pestki i skórki mogą podrażniać żołądek. Warto jeść owoce, ale obrane.

Co złagodzi dolegliwości?

Oprócz leków zaleconych przez lekarza dokuczliwe dolegliwości towarzyszące chorobie wrzodowej mogą złagodzić ziołowe napary. Pij je regularnie. Bóle i nudności ukoi również siemię lniane. Dodawaj go do każdego posiłku lub pij napój przygotowany na jego bazie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy