Jaki termometr dla niemowlaka i noworodka będzie najlepszy?
Podwyższona temperatura u dziecka tak małego, jak noworodek lub niemowlak, powinna być sygnałem alarmowym dla każdego rodzica. Dlatego urządzenia takie jak termometry powinny znaleźć się, przynajmniej w jednej sztuce, w każdej dziecięcej wyprawce. Jednak teoria teorią, a na rynku aptecznym mamy do wyboru co najmniej kilka ich rodzajów. Jaki wybrać i czym się kierować podczas dokonywania decyzji? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać wariant zarówno najbezpieczniejszy, jak i praktyczny w codziennym użytkowaniu? By ułatwić decyzję i pomóc rozeznać się w tym, co oferuje rynek, powstał właśnie ten tekst. Zapraszamy!
Jeśli chodzi o wybór termometru dla najmłodszych, mamy do dyspozycji głównie trzy rodzaje: cieczowy (czyli standardowy; taki, jaki pamiętamy z dzieciństwa), elektroniczny dotykowy (zwykle występuje w formie smoczka lub jest douszny) oraz elektroniczny bezdotykowy, który w potocznej mowie otrzymał miano termometru do czoła. Z tego zestawu największą popularnością cieszą się termometry elektroniczne - i nic dziwnego. W przypadku wariantu z cieczą musimy przygotować się na dość długi - w porównaniu do pozostałych - pomiar temperatury, a ponadto ograniczoną wygodę i zwiększone niebezpieczeństwo. W przypadku małych dzieci nie zaleca się jego stosowania, gdyż nietrudno go stłuc, co może doprowadzić do zranienia dziecka.
W przypadku termometrów elektronicznych nie ma o tym mowy. Wygodna i bezpieczeństwo są głównymi przyczynami, przez które domowe apteczki rodziców coraz częściej zajmują właśnie one, stopniowo wypierając odpowiedniki cieczowe. Jednak i tu mamy wybór: bezdotykowy, czy dotykowy? Który lepszy?
W wariancie dotykowym musimy przyłożyć termometr do pachy, albo włożyć do ucha, ust lub odbytu. Za najdokładniejszy z nich wszystkich uchodzi ten, który wkładamy do ucha. Ma wbudowany czujnik podczerwieni, a bliska lokalizacja ucha w stosunku do podwzgórza, odpowiedzialnego za kontrolę temperatury ciała, ułatwia proces pomiaru. Pozostałe warianty (pacha, usta, odbyt) są prostsze w budowie. Nie posiadają czujnika podczerwieni i zwykle pomiar trwa dłużej, niż w przypadku dousznego termometru. W zależności od wybranego modelu mogą się między sobą nieznacznie różnić, np. być wyposażone w różnie usprawnienia. Ostatni z nich wszystkich, termometr bezdotykowy, również wykorzystuje czujnik podczerwieni (podobnie do dousznego), ale nie wymaga kontaktu z ciałem. Wystarczy jedynie zbliżyć urządzenie do czoła niemowlaka, a po krótkim czasie (kilka sekund) uzyskujemy dokładny wynik. To właśnie one dają największą wygodę, bo można mierzyć temperaturę nawet podczas snu, bez budzenia malucha.
Termometry produkowane są przez wielu producentów i w różnych wariantach. Jeśli chcemy się upewnić, że wybraliśmy najlepszy dla siebie - zarówno pod względem możliwości, jak i ceny oraz jakości - to warto zajrzeć na Ceneo.pl. Znajdziemy tam nie tylko wcześniej wymienione, ale również wiele opinii użytkowników, które pomogą nam dokonać wyboru. No i oczywiście dowiemy się, w którym sklepie upatrzony model kupimy najtaniej.
Partnerem publikacji jest Ceneo.