Jakich leków nie można ze sobą łączyć?
Choć wiele leków dostępnych jest bez recepty, nie oznacza to, że można je zawsze bezpiecznie przyjmować. Nawet zwykłe preparaty na przeziębienie czy witaminowe mogą wejść w reakcję z innymi lekami, które przyjmujesz na stałe. Zanim nabędziesz nowy preparat, skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą listę innych leków, które zażywasz – najlepiej noś taką listę w portfelu. Sprawdź, których wyrobów farmaceutycznych na pewno nie można ze sobą łączyć.
Przeciwbólowe:
Tabletki na bazie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego (jak aspiryna) podnoszą ciśnienie. Lepiej tolerowany jest paracetamol.
Antybiotyki:
Preparaty stosowane w bakteryjnym zapaleniu gardła, migdałków, zatok, płuc mogą znacznie obniżyć ciśnienie. Jeśli lekarz przepisuje ci antybiotyk, koniecznie powiedz mu o lekach, które przyjmujesz na nadciśnienie.
Krople na zatkany nos:
Większość z nich zawiera pseudoefedrynę, która może podnosić ciśnienie. Zastąp je inhalacjami z soli (łyżka na 2 l wrzątku, wdychaj 15 minut).
Witamina C:
Zmniejsza wchłanianie leku przeciwzakrzepowego. Aby tego uniknąć, witaminę weź dwie godziny wcześniej lub później.
Pastylki na ból gardła:
Jeśli zawierają związek o nazwie salicylan choliny, mogą zwiększać ryzyko krwawień. Na gardło lepiej zastosuj płukankę z szałwii (łyżka suszu na szklankę wrzątku, płucz po przestudzeniu) lub ssij tabletki np. z porostem islandzkim.
Na nadkwaśność:
Środki na zgagę lub wrzody żołądka mogą osłabić działanie preparatów na osteoporozę. Dlatego zachowaj 2-godzinny odstęp między zażyciem leków.
Na ból stawów i kręgosłupa:
Najczęściej stosowane środki przeciwbólowe zawierają diklofenak, który w połączeniu z lekami na osteoporozę może zaszkodzić nerkom. Zapytaj lekarza o inne preparaty, które bezpiecznie uśmierzą ból np. pleców.