Reklama

Jakich produktów nie należy jeść przed snem?

Jedzenie przed snem jest niezdrowe, ponieważ sprzyja tyciu i zaburza pracę układu pokarmowego. Tezę tę z pewnością potwierdzi każdy specjalista do spraw żywienia oraz lekarz. Co więcej, istnieje grupa produktów, które wpływają szczególnie negatywnie na nasz organizm, gdy jemy je przed snem. Oto one.

Produkty z dużą zawartością cukru

Jedzenie słodkości przed snem nie wróży nic dobrego. Co gorsze, może powodować bolesne bóle brzucha. Jedzenie produktów lub picie napojów z wysoką zawartością cukru przed snem kończy się zazwyczaj zaparciami, a nawet zatwardzeniem. Nie warto narażać swoich jelit na takie dolegliwości.

Produkty tłuste

Również tłuste potrawy mogą utrudnić nam zaśnięcie i być powodem problemów trawiennych. Szczególnie warto unikać smażonych mięs, które w czasie naszego snu zwyczajnie osiadają na żołądku, przez co rano możemy odczuwać niekomfortowe uczucie ciężkości.

Reklama

Makaron

Makarony, nawet te pełnoziarniste, należą niestety do grupy najbardziej tuczących produktów. Powód jest prosty - zawierają spore ilości węglowodanów. Jedząc talerz spaghetti przed snem narażamy swoje jelita na szwank, ponieważ makaron jest bardzo trudny do strawienia.

Drożdżowe wypieki

Mowa tutaj o wszystkich produktach, które zawierają drożdże. Począwszy od drożdżówki, a kończąc na pizzy. Drożdże powodują wzdęcia i są ciężkostrawne. Zjedzone przed snem mogą przysporzyć wiele nieprzyjemnych dolegliwości i utrudniać zaśnięcie.

Warzywa

Warzyw - mimo że są bardzo zdrowe dla naszego organizmu - również nie zaleca się jeść przed pójściem spać. Powodem jest błonnik, który napędza jelita do pracy. W efekcie będziemy się budzić, a nasz sen będzie mniej wydajny. Warzywa warto jeść w dużych ilościach, ale zdecydowanie lepiej w ciągu dnia.

Owoce

Owoce, podobnie jak warzywa, zawierają sporo witamin oraz minerałów, które potrzebne są naszemu organizmowi. Jednak poza nimi, znajdziemy w nich również duże ilości cukru. Niestety, spożywanie owoców przed snem może skończyć się zaparciami, zgagą i nieprzespaną nocą.

Alkohol

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć również alkoholu. Nie jest to zapewne dobra wiadomość dla miłośników picia lampki wina przed snem, ale nawet taka ilość może wpłynąć negatywnie na jakość naszego snu. Pisząc w skrócie, nawet niewielka dawka alkohol może zaburzyć nasz sen. Po wypiciu alkoholu możemy przespać całą noc, jednak rano nie obudzimy się wypoczęci. Łatwo to sprawdzić.

Co warto pić lub jeść przed snem?

Jeśli przed snem czujemy głód, sięgnijmy po produkty bezpieczne dla naszego układu trawiennego, czyli te niskokaloryczne i ułatwiające sen. Bez obaw można zjeść jogurt naturalny, kilka migdałów czy małą kanapkę z twarożkiem. Jeśli chodzi o napoje, postawmy na ziołowe napary, które relaksują ciało, ułatwiają zasypianie i oczyszczają organizm.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy