Jakie kwiaty mają właściwości lecznicze?
Kwiaty nie tylko cieszą zmysły czy wyjątkowo pięknie dekorują nasze mieszkania, domy oraz ogrody, ale jednocześnie posiadają nietuzinkowe właściwości lecznicze i pomagają nam zregenerować zdrowie oraz zniwelować dokuczliwe dolegliwości. Działają przy tym nieinwazyjnie i są na tyle skuteczne, że mogą nie raz nie dwa zastąpić leki sprzedawane w aptece i w sklepach zielarskich. Co więcej, perfekcyjnie wzbogacą smak sałatek, zup, pieczywa czy smażonych potraw. Dlaczego warto szczególnie postawić na fiołka, nasturcję, cukinię, akację, mniszka lekarskiego ? Dowody znajdziecie poniżej.
Fiołek trójbarwny, czyli innymi słowy popularny bratek, to doskonałe źródło witaminy C oraz rutyny. Obydwa wymienione składniki w duecie znajdują zastosowanie w leczeniu rozmaitych przeziębień i wyjątkowo dobroczynnie wpływają na ścianki naczyń krwionośnych. Ponadto medycyna naturalna rozsławiła fiołka trójbarwnego w roli skutecznego specyfiku odtruwającego czy oczyszczającego krew oraz naturalnego kosmetyku poprawiającego wygląd cery. Dodać też warto, że fiołek wykazuje właściwości moczopędne i reguluje ciśnienie tętnicze krwi.
Cukinia odkwasza i odchudza
Cukinia, a konkretnie jej kwiaty stanowią bogate źródło cennych witamin C, B1, B2, PP; mikroelementów, takich jak: potas, wapń oraz fitosteroli, które między innymi obniżają poziom cholesterolu. Jeśli włączymy je do jadłospisu, skutecznie odkwasimy i oczyścimy organizm. Po kwiaty nasturcji powinny szczególnie chętnie sięgać osoby będące na diecie i chcące pozbyć się nadprogramowych kilogramów, gdyż skutecznie stymulują procesy przemiany materii.
Akacja stanowi bogate źródło olejków eterycznych i flawonoidów, które wykazują właściwości antyutleniające, a ponadto działają przeciwskurczowo na drogi żółciowe. Z kolei zawarta w akacji robinina działa moczopędnie, zwiększając ilość moczu. Stosuje się ją w terapii niedoczynności nerek, przy zmniejszonym wydalaniu moczu oraz przy obrzękach. Dodać też warto, że działa przeciwgorączkowo i wyciszająco, uspokajając skołatane nerwy i choćby z tych powodów warto mieć ją zawsze w domowej apteczce.
Nasturcja
Nasturcja stanowi cenne źródło soli mineralnych oraz substancji zwanych glukozynolami, które wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Ponadto oczyszcza i odtruwa układ pokarmowy, a w medycynie ludowej znalazła zastosowanie w formie leku wykrztuśnego oraz środka przeznaczonego do walki z pasożytami.
Mniszek lekarski zwany popularnie mleczem stanowi bogate źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin B i C, beta-karotenu oraz minerałów. Praktyka pokazuje, że wyjątkowo dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy, przyśpiesza trawienie, usprawnia pracę wątroby, a ponadto wykazuje działanie moczopędne, oczyszczające, odtruwające, wzmacniające i antystresowe. Dodać też warto, że mniszek lekarski zwiększa ilość żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu normalizuje proces trawienia. Jest też szczególnie zalecany diabetykom, gdyż obniża poziom cukru we krwi.