Reklama

Jakie leki przeciwbólowe przy nadciśnieniu, wrzodach i cukrzycy?

Każdy zna tę formułkę: przed zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą... Każdy zna, a prawie nikt nie stosuje. Jak wynika ze statystyk - 91 procent decyzji, który środek przeciwbólowy kupić, podejmujemy sami. A leki przeciwbólowe, choć dostępne bez recepty, źle zażywane mogą szkodzić. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na nadciśnienie, wrzody żołądka i cukrzycę.

Gdy chorujemy na żołądek lub wątrobę

Jeśli mamy wrzody żołądka, lepiej nie brać aspiryny, ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), bo wchłaniają się w żołądku. Mogą więc uszkadzać jego śluzówkę. Szczególnie, gdy bierzemy je często i w dużych dawkach.

Dla wrzodowców lepsze będą preparaty z paracetamolem, który wchłaniany jest w wątrobie. Jeśli jednak chorujemy na wątrobę (np. wirusowe zapalenie wątroby) to właśnie paracetamol może zaszkodzić. Wówczas należy wybrać jeden spośród NLPZ.

Gdy mamy nadciśnienie

Gdy chorujemy na nadciśnienie, stosujmy raczej preparaty z paracetamolem niż ibuprofenem czy aspiryną. Te dwie ostatnie substancje mogą powodować wzrost ciśnienia i osłabiać efekt działania leków przeciwnadciśnieniowych.

Reklama

Gdy chorujemy na cukrzycę

Wiadomo, że stosowanie leków przeciwbólowych nie wpływa na poziom cukru. Ale lekarze zwracają uwagę, że leki z grupy NLPZ mogą nasilać działanie tabletek przeciwcukrzycowych i doprowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy.

Nie mieszajmy tabletek z alkoholem

Zwłaszcza jeśli bierzemy paracetamol. Taki mariaż może być powodem uszkodzenia wątroby. Jeśli rozbolała nas głowa po kilku drinkach, bezpieczniej będzie zażyć ibuprofen.

Przestrzegajmy zalecanych dawek

Paracetamol w zbyt dużej dawce jest toksyczny. Nie należy brać go więcej niż 8 razy po 500 mg. Taka sama jest norma dla kwasu acetylosalicylowego.

Natomiast ibuprofenu nie powinniśmy przyjmować więcej niż 3 razy po 400 mg w ciągu doby. Przekroczenie zalecanych dawek leków może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

Leków dla dorosłych nie dawajmy dzieciom

Dla maluchów wybierajmy preparaty przeznaczone specjalnie dla nich. Dorosłe tabletki zawierają dla nich zbyt duże dawki leku.

Sprawdź jaka forma leku działa najszybciej

Tabletka: po 25 minutachTo najprostsza forma leku – uwalnianie się substancji działającej trwa tu najdłużej.

Kapsułka: po 15 minutach
W środku wypełniona jest płynnym roztworem, dlatego lek uwalnia się z niej dwa razy szybciej niż z tabletki.

Lek rozpuszczalny: po 5 minutach
Mamy tu lek gotowy do wchłonięcia, nie musi się uwalniać. Może zadziałać szybciej niż zastrzyk domięśniowy!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy