Reklama

Jakie mogą być przyczyny spóźniania się okresu

Czy masz problem z nieregularnie pojawiającym się okresem? Jeśli tak, bez wątpienia sytuacja ta denerwuje i dezorientuje cię, zwłaszcza, jeśli nie jesteś gotowa na posiadanie potomstwa, lub wręcz przeciwnie – właśnie się o nie starasz. Brak miesiączki lub jej nieoczekiwane pojawienie się może mieć wiele powodów, z których większość nie oznacza niczego poważnego.

Waga ciała

Twój cykl menstruacyjny może zostać zaburzony, jeśli dużo stracisz lub przybierzesz na wadze. Niektóre ekstremalnie otyłe kobiety, lub te z dużą niedowagą zupełnie tracą okres, co nie jest dobre dla zdrowia. Jeśli kobieta jest otyła lub ma nadwagę najprawdopodobniej poziom estrogenów jest u niej wyższy niż normalnie. Podwyższony poziom estrogenów może prowadzić do pogrubienia endometrium i zakłócenia uwalniania jajeczka z jajników. Z tego powodu kobiety otyłe zwykle mają nieregularne, długie i ciężkie miesiączki. W odwrotnej sytuacji, kiedy waga ciała kobiety jest niska lub niedostateczna, produkcja estrogenu spada. Kobiety, które sporo straciły na wadze zwykle mają nieregularne, mało obfite lub opóźniające się miesiączki.

Reklama

Ćwiczenia fizyczne

Nadmierne ćwiczenia fizyczne mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Z tego powodu profesjonalne łyżwiarki figurowe, biegaczki czy primabaleriny nie miesiączkują. Twój okres może się spóźniać, jeśli niedawno wprowadziłaś intensywne treningi sportowe, albo miesiączki mogą występować nieregularnie, jeśli wykonujesz bardzo intensywne ćwiczenia w krótkim czasie. Jeśli ekstremalnie intensywnie ćwiczysz i masz niską masę ciała musisz pamiętać, że jakikolwiek intensywnie uprawiany sport może zakłócić produkcję hormonów związanych z płodnością. Jeśli miesiączka nie pojawiła się u ciebie przez kilka miesięcy z rzędu powinnaś skonsultować to z lekarzem.

Stres

Większość ludzi wini stres za wszystko, co nie jest wcale bezpodstawne biorąc pod uwagę ilość stresujących sytuacji, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Okresy zwiększonego stresu związane z goniącymi terminami, pracą a także obowiązkami domowymi zdecydowanie mają wpływ na reprodukcję, której integralną częścią jest menstruacja. Sytuacja będzie jeszcze gorsza, jeśli istnieje główne źródło stresu, które bardzo utrudnia codzienne życie. Badania pokazały, że u kobiet, które żyją w stresie ryzyko wystąpienia nieregularnej miesiączki i bezpłodności jest dwukrotnie wyższe niż u innych kobiet.

Choroby

Zdarza się to rzadko, ale pewne choroby mogą opóźniać pojawienie się okresu. Chodzi tu między innymi o cukrzycę i zespół jelita drażliwego. Infekcje takie jak zakażenie układu moczowego również może zakłócić występowanie miesiączki.

Starzenie się

Twoje problemy z okresem mogą pojawić się tuż przed menopauzą. Wraz ze spadkiem produkcji estrogenu, twój cykl zmieni się. Będzie się to wiązało nie tylko z rzadszymi lub częstszymi miesiączkami, ale również z plamieniami, mocniejszym krwawieniem, zachciankami oraz wahaniami nastroju.

Leki

Twoje miesiączki mogą się zmienić, jeśli zmieniłaś dawki przyjmowanych wcześniej regularnie leków. Możliwe, że zauważysz zmiany w swoim krwawieniu miesięcznym, jeśli bierzesz przepisane przez lekarza leki na choroby autoimmunologiczne takie jak toczeń lub choroby tarczycy. Leki mające wpływ na poziom hormonów mogą prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej a to może skutkować nieregularnymi miesiączkami. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby poinformować ginekologa o lekach, które przyjmujesz.

Antykoncepcja

Środki antykoncepcyjne również mogą mieć wpływ na twoje miesiączkowanie. Istnieją różne formy antykoncepcji, które w różny sposób mogą wpływać na twój poziom hormonów, a co za tym idzie – również na cykle. Większość środków antykoncepcyjnych manipuluje miesięcznym cyklem kobiety. Przykładowo, u kobiet, które stosują tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj występuje przewidywalny dwudziestoośmiodniowy cykl, ponieważ hormony zmuszają organizm do funkcjonowania w taki sposób. Twoje miesiączki mogą stać się mniej lub bardziej obfite, jeśli stosujesz inne środki antykoncepcji, włączając spiralę wewnątrzmaciczną. Istnieją również pigułki zawierające stałą dawkę hormonu, które wywołują miesiączki zaledwie kilka razy w roku.

Palenie i pestycydy

Efekty palenia mogą zakłócać krążenie krwi w organach twojego ciała, włączając macicę i jajniki. Może to powodować nieregularne miesiączki.

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą ze sobą pestycydy, które mogą czaić się w warzywach, owocach oraz mięsie. Jednak możesz nie wiedzieć, że substancje te potrafią naśladować hormony, utrudniać i przeszkadzać w produkcji hormonów a także siać spustoszenie w kobiecym układzie hormonalnym. Przeważnie dzieje się tak u kobiet, które mieszkają w gospodarstwach rolnych, w których stosuje się pestycydy lub pracują w obecności pestycydów.

Karmienie piersią

Możesz się zastanawiać, kiedy powróci u ciebie miesiączka, jeśli niedawno urodziłaś dziecko i ciągle jeszcze karmisz piersią. W niektórych przypadkach okres pojawia się dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: menopauza objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy