Reklama

Jakie nasiona są najzdrowsze?

Jedzenie nasion stało się ostatnio bardzo modne. Lekarze i dietetycy polecają wprowadzanie ich do diety. Czy rzeczywiście są tak zdrowe? Czy może powinniśmy pozostawić je dla ptaków, a sami zjadać do innego. Przedstawiamy krótki poradnik, z którego dowiesz się dlaczego powinniśmy zjadać nasiona.

Nasiona Chia

Zacznijmy od jednego z najzdrowszych rodzajów nasion, czyli nasion chia. Jedz nasiona chia każdego dnia, możesz dodać je do codziennego koktajlu lub owsianki. Są one niewielkie, ale bogate w składzie. Uprawiane są głównie w Meksyku, gdzie stosowane były od tysięcy lat.

Nasiona Chia zawierają kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe, błonnik, białko, węglowodany, wapń, żelazo i przeciwutleniacze. Jedna łyżka nasion Chia zawiera około 7 kalorii, a w tym 4,5 grama (zdrowych) tłuszczy, 6 gramów węglowodanów, 2 g białka, a także dostarcza 20% dziennego zapotrzebowania na błonnik. To naprawdę dużo substancji odżywczych skompresowanych w tych maleńkich nasionach!

Reklama

Drobne białe i czarne nasiona mogą wchłonąć do 12 razy więcej cieczy niż same ważą. Nadają się do robienia smacznych żeli i puddingów, a także mogą być dodawane do napojów lub posypane na wierzchu sałatki, jogurtu, pieczywa czy innych potraw. Mogą również być rozdrobnione i wymieszane z wodą jako zamiennik jajka dla diety wegańskiej.

Konopia siewna

Nasiona konopi z pewnością większości kojarzą się z nielegalną uprawą marihuany. Nie mają one jednak z tym nic wspólnego. Nasiona konopi o których mowa to konopia siewna, a nie indyjska, z której wyrasta marihuana. Nasiona konopi są niesamowite, ponieważ zawierają 20 aminokwasów, w tym wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, których nasz organizm nie może produkować sam. Są one również doskonałym źródłem zdrowych wielonienasyconych, podstawowych kwasów tłuszczowych, GLA (kwas gamma-linolenowego), białka wegetariańskiego (33% wagowych), błonnika i witaminy E. Są także łatwiejsze do strawienia niż inne nasiona.

Nasiona konopi siewnej mają przyjemny orzechowy smak. Dodawaj je do koktajli, sałatki lub płatków owsianych. Można je znaleźć luzem lub w workach w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych sklepach spożywczych.

Siemię lniane

Siemię lniane jest jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Aby nasz organizm mógł czerpać z tych nasion korzyści, muszą być zmielone przed zjedzeniem. Dodając codziennie łyżkę siemienia lnianego do swojej diety zyskasz dużą dawkę błonnika, jak również zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one bogate w kwas fitynowy i mogą powodować niekorzystne reakcje u niektórych osób. Ale generalnie nadal są one zalecane ze względu na korzyści dla zdrowia i profilaktykę raka i chorób układu pokarmowego i serca.

Jasne i ciemne nasiona lnu mają takie same właściwości. Ze względu na wysoką zawartość oleju lnianego całe lub mielone nasiona należy przechowywać w lodówce lub zamrażarce.

Sezam

Nasiona sezamu były używane od tysięcy lat, szczególnie w Azji i na Bliskim Wschodzie. Sezam jest doskonałym źródłem składników mineralnych, w tym miedzi, manganu, magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, cynku,i selenu. Ziarna te są również dobrym źródłem witaminy B1 i błonnika pokarmowego. Sezam zawiera lignany, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają wysokiemu ciśnieniu krwi.

Sezam jest bardziej odporny na jełczenie i może być przechowywany w chłodnym, ciemnym miejscu. Użyj sezamu do posypania sałatki, musli, do posypania wypieków, czy mięs.

Słonecznik

Nasiona tych żółtych kwiatów są jednym z największych, naturalnych źródeł witaminy E. Są także bogate w witaminy z grupy B, miedź, selen, magnez i fosfor. Zawartość fitosteroli w nasionach słonecznika może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia poprzez obniżanie poziomu cholesterol.Jedz je surowe lub prażone, jako dodatek do sałatek, przekąsek zbożowych.

Pestki dyni

Pestki dyni są bogate w różne formy witaminy E i innych przeciwutleniaczy. Pestki są dostępne w skorupie lub łuskane. Są bardzo dobrym źródłem fosforu, magnezu, manganu, miedzi, cynku i żelaza. Są doskonałym dodatkiem do tostów, ciasteczek i innych wypieków, stosuje się je do produkcji pesto, w batonikach musli, jako dodatek do zup lub samodzielna, zdrowa przekąska.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy