Reklama

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem?

Świąd oczu, nieostre widzenie czy tzw. zamglone oczy dokuczają od czasu do czasu każdemu z nas. Powodem mogą być alergia lub zmęczenie oczu, czyli z pozoru niegroźne dolegliwości. Jednak, gdy objawy tego typu utrzymują się dłużej niż kilka dni, powinniśmy zacząć się martwić, a co najważniejsze - natychmiast skonsultować się z okulistą. Jakie objawy mogą sygnalizować poważne problemy ze wzrokiem i dlaczego nie powinniśmy ich bagatelizować? Odpowiadamy.

Szara zasłona na oku

Jednym z objawów poważnych problemów ze wzrokiem jest tzw. zaciemnianie obrazu. Patrzymy wówczas na świat, jakby ktoś założył nam na oczy szarą zasłonę. Niestety, symptom ten często bywa następstwem urazu lub wylewu wewnątrz oka. Może nastąpić nagle i pozostać do końca życia, jeśli w odpowiednim momencie nie zainterweniuje specjalista. W przypadku wystąpienia ciemnych plam na oczach należy od razu zgłosić się do okulisty.

Nieostre widzenie

O kłopotach ze wzrokiem świadczy również nieostre widzenie. Zazwyczaj oznacza to, że nasz wzrok się pogorszył i powinniśmy udać się do okulisty na badanie, a także regularnie kontrolować to, jak widzimy.

Reklama

Zniekształcenie brzegów

Zniekształcanie brzegów to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów jaskry. Co ciekawe, schorzenie to przez wiele lat może rozwijać się nie powodując żadnych dolegliwości. O zaawansowanym stadium choroby może świadczyć znaczne zawężenie pola widzenia.

Falowanie prostych linii

Zaniepokoić powinno nas również widzenie prostych linii jako falujących. Takie objawy pojawiają się często wraz ze starzeniem się organizmu i powinny być konsultowane z lekarzem.

Zamglenie oka

Z kolei pełne zamglenie oka sygnalizuje zazwyczaj zaćmę, która nazywana jest również kataraktą. Zamglenie oka następuje w wyniku zmętnienia soczewki oka, która odpowiada za najważniejsze funkcje wzroku. Jednak objaw ten występuje również na skutek urazów oka, cukrzycy czy krótkowzroczności.

Ból i zaczerwienie oczu

Oczy, które są w pełni zdrowe nie bolą i nie są zaczerwienione. Gdy dokuczają nam takie objawy, to znak, że należy jak najszybciej udać się do okulisty. Tego rodzaju dolegliwości mogą świadczyć zarówno o alergii, ale także o początkowym stadium poważnych chorób wzroku: jaskry lub zaćmy. Warto skonsultować je ze specjalistą.

Profilaktyka

Jeśli nie cierpimy na przewlekłą chorobę oczu i nie musimy odwiedzać specjalisty co kilka tygodni, powinniśmy pamiętać o profilaktycznych wizytach - raz na dwa lata. Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów należy udać się do poradni okulistycznej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy