Reklama

Jakie rośliny sadzić w doniczkach na parapecie?

Chcesz korzystać z dobrodziejstw swojego "ogródka" i dodawać do potraw rośliny pochodzące z własnej uprawy? Nic prostszego! Wystarczy odrobina chęci i zapoznanie się z kilkoma praktycznymi wskazówkami. Wszystkie znajdziesz poniżej. Rzodkiewka Rzodkiewka idealnie nadaje się do uprawy w doniczce na parapecie. Od czego najlepiej zacząć? Nasiona zamocz w ciepłej wodzie, następnie umieść je w doniczce lub pudełku, ale nie głębiej niż na wysokość dwóch centymetrów. Regularnie przykrywaj je folią spożywczą, podlewaj i trzymaj z dala od przeciągów. Gdy pojawią się pierwsze pędy, upewnij się, że nie ma ich zbyt wiele. W przeciwnym wypadku rzodkiewki nie będą zbyt duże i smaczne.

Sałata

Uprawa sałaty nie wymaga większej filozofii. Wystarczy umieścić biały korzeń rośliny w szklanym naczyniu wypełnionym wodą i wystawić na słońce. Oczywiście roślinę należy regularnie zraszać wodą. Już po kilku dniach wypuści nowe korzenie i liście. Jakaś alternatywa? Oczywiście można umieścić roślinę bezpośrednio w glebie. Należy jednak pamiętać, że młoda sałata musi być regularnie podlewana, przynajmniej w pierwszych dniach - do momentu aż pojawią się pierwsze pędy.

Imbir

A co z imbirem? Wystarczy, że wsadzisz kawałek kłącza rośliny do ziemi. Pamiętaj tylko, żeby postawić ją w niezbyt nasłonecznionym, ale jednocześnie nienadmiernie zacienionym miejscu i codziennie intensywnie ją podlewaj. Roślina szybko ci się odwdzięczy. Gdy urośnie, możesz ją wyjąc z ziemi, odciąć pożądany kawałek korzenia, a resztę ponownie umieścić w glebie.

Reklama

Trawa cytrynowa

Korzeń trawy cytrynowej potrzebuje do wzrostu jedynie kubka wody i odrobiny światła słonecznego. Po około siedmiu dniach roślinę trzeba przeszczepić do doniczki. Kiedy łodygi osiągną około 12 cm wysokości, należy odciąć to, co jest nad ziemią. Nie martw się - będzie rosła nadal.

Por

Umieść przednią część pora w kubku, zalej go niewielką ilością wody i zapewnij mu dostęp do światła. Ta smaczna, zielona roślina nie wymaga nadmiernej pielęgnacji ani dbałości. Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu i co jakiś czas podcinać. Będzie pięknie rosła.

Rukola

Wystarczy umieścić kilka nasionek rukoli na wierzchu gleby, przykryć je warstwą około 1-1.5 cm suchej ziemi, spryskać je wodą, przykryć kawałkiem folii spożywczej, a następnie umieścić doniczkę w ciepłym, acz zacienionym miejscu. Po około 3-7 dniach pojawią się pierwsze pędy. Wtedy należy zdjąć folię spożywczą. Gdy liście osiągną wysokość około 10 cm, można zacząć je zbierać.

Koper włoski

Jak sadzić koper? Umieść część białego korzenia w słoju wypełnionym wodą i postaw w dobrze oświetlonym miejscu. Świeże pędy pojawią się już po kilku dniach. Można śmiało dodawać je do posiłków. Jakaś alternatywa? Umieść nasiona bezpośrednio w ziemi. Na efekty będziesz musiała jednak nieco dłużej poczekać.

Mięta

Nasiona mięty powinny być sadzone na głębokości około 5 mm. Mięta nie lubi podmokłej ziemi, dlatego lepiej użyć do jej zwilżania rozpylacza. Pędy powinny pojawić się w ciągu dwóch tygodni. Po kolejnych dwóch tygodniach będziesz już mogła cieszyć się pachnącą herbatą ze świeżej mięty.

Pamiętaj tylko, że mięta nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia i preferuje miejsca zacienione.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzodkiewka | sałata | rukola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy