Jakie są domowe sposoby na ból głowy?
Ból głowy rzadko jest objawem poważnej choroby, jednak zazwyczaj potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie. Zanim sięgniemy po kolejne opakowanie środków przeciwbólowych z apteki, wypróbujmy domowe sposoby na ból głowy. Wśród tych opisanych poniżej znajdziesz zarówno przepisy ziołowe wywary, jak i proste czynności, które możesz wykonać, by poczuć ulgę.
Pokrój kawałek świeżego korzenia imbiru w plasterki i zalej szklanką wrzątku na 15 minut. Dodaj łyżeczkę miodu. Odcedź. Popijaj ciepły kilka razy dziennie.
1 łyżeczkę kory wierzby zalej 1/4 l zimnej wody. Gotuj 15 minut, zdejmij z ognia. Odstaw i ostudź. Pij w razie potrzeby 1 filiżankę odwaru.
Ponadto 2 krople olejku z mięty pieprzowej wmasuj w skronie.
Do garnuszka wlej szklankę mleka, dodaj szklankę miąższu z dyni, dosyp łyżeczkę cukru. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż dynia zmięknie. Gorącą masę przełóż do płóciennego woreczka i zrób sobie kompres na bolącą głowę, przykładając go na około 30 minut.
Do jego przygotowania najlepsza jest pokrzywa zbierana w maju. 1-2 łyżeczki suszonej pokrzywy zalej szklanką wrzątku, pozostaw do ostygnięcia, przecedź. Podczas silnych bólów głowy pij często w ciągu dnia, jednak nie więcej niż 3 szklanki dziennie. Bóle głowy powinny minąć.
Czubatą łyżkę rumianku i łyżeczkę świeżo otartej skórki cytrynowej zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 15 minut. Przecedź i pij letnie.
Wlej 3 litry wody i wsyp 50 g szyszek chmielowych do garnka. Gotuj na małym ogniu. Po 20 min przecedź wywar i wlej do wanny z gorącą wodą.
Na ból głowy kojąco działa też kąpiel stóp w czarnej gorczycy. Łyżkę stołową mąki gorczycowej rozprowadź w wodzie na jednolitą papkę, następnie dodaj do miski z gorącą wodą. Zanurz nogi na 10-15 min.
Czasami ból głowy może być spowodowany niedotlenieniem organizmu. Warto wtedy wyjść na świeże powietrze i głęboko pooddychać – nabierając powietrza do płuc, podnosimy wyprostowane ręce do góry, a przy wydechu opuszczamy je. Powtarzamy to 12 razy.
Jeśli bóle nawracają, warto takie ćwiczenia wykonywać codziennie rano, zaraz po przebudzeniu. Paradoksalnie, w niektórych bólach głowy pomaga wysiłek fizyczny – np. krótka przebieżka.
Gdy poczujesz nadchodzący ból, wypij litr wody. Często bowiem dyskomfort bywa spowodowany niedostatecznym nawodnieniem organizmu.
Gdy jesteś głodna, spada poziom cukru we krwi, a to może skutkować bólem głowy. Dlatego zjedz coś, najlepiej słodkiego. Być może zmniejszy to doskwierające objawy.
Uciskanie odpowiednich punktów na ciele, czyli akupresura, pobudza wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych – endorfin. Ta metoda przynosi ulgę przy każdym rodzaju bólu głowy.
Punkty akupresurowe trzeba uciskać rytmicznie około 20 razy przez dwie minuty. Jednym z takich punktów jest miejsce pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Taki masaż wykonajmy palcem wskazującym i kciukiem, na zmianę, w obu dłoniach.
Uciskanie kolistymi ruchami skroni i nasady nosa na czole przynosi ulgę. Niektórzy wmasowują w skronie i czoło ziołowe nalewki w rodzaju Amolu lub stosują maść mentolową, która dzięki silnemu zapachowi przynosi ulgę.
Mentol jest pomocny szczególnie w bólach głowy spowodowanych problemami z zatokami, ponadto olejek miętowy znieczula receptory czuciowe skóry i rozluźnia mięśnie. Pomaga też schładzanie skroni i karku kostkami lodu.
W przypadku napięciowych bólów głowy, czyli spowodowanych stresem, ulgę przyniosą masaże relaksujące. Lekarze zalecają też zadbanie o regularne pory snu i przesypianie 8 godzin.
Z kolei bóle migrenowe często wywoływane są tym, co jemy. Zaleca się ograniczenie lub rezygnację z kawy, czekolady, czerwonego wina, czarnej herbaty i żółtego sera.
Uwaga! Przy długotrwałych, częstych bólach głowy konieczna jest konsultacja neurologa – ich przyczyną może być choroba!