Jakie są objawy zakażenia tasiemcem?
Tasiemiec to jeden z najgroźniejszych pasożytów, jakim możemy się zarazić. Niestety, wiele osób przez lata ignoruje objawy, co prowadzi do stopniowego wyniszczania organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek spożycia niedogotowanego mięsa czy ryb lub wody nieznanego pochodzenia. Inną przyczyną może być brak higieny – na przykład niemycie rąk po zabawie z domowymi zwierzętami. Jak objawia się tasiemczyca, czym grozi i na czym polega leczenie?
Warto wiedzieć, że tasiemczyca latami może nie dawać żadnych objawów. Dopiero gdy dojdzie do namnożenia się pasożytów w organizmie, pojawiają się pierwsze symptomy. Zalicza się do nich przewlekłe zmęczenie, nagły i ostry ból brzucha, który regularnie nawraca, a także chudnięcie. Z czasem towarzyszą im bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, problemy neurologiczne, świąd skóry i objawy charakterystyczne dla zatrucia pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka). U wielu chorych stwierdza się też niedokrwistość i inne niedobory, które są skutkiem pobierania składników odżywczych przez tasiemca.
Zakażenie tasiemcem stopniowo wyniszcza układ pokarmowy i szybko prowadzi do groźnych niedoborów. Jednak najbardziej niebezpieczną sytuacją jest przemieszczenie się pasożyta z krwią do całego organizmu i narządów wewnętrznych, oczu, a nawet mózgu. Objawy przypominają wtedy poważne schorzenia, takie jak nowotwory czy zaburzenia psychiczne. Pęknięcie torbieli z larwami tasiemca może też doprowadzić do zakażenia całego organizmu i wstrząsu anafilaktycznego, a co za tym idzie – do nagłego zgonu.
Podstawą diagnostyki tasiemczycy jest badanie kału, ale choroba często wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań, np. USG jamy brzusznej. Leczenie jest uzależnione od miejsca, w którym znajduje się pasożyt. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne, które uniemożliwiają tasiemcowi wczepianie się w ścianki jelita. Jeśli jednak pasożyt zagnieździ się w narządach wewnętrznych, konieczne jest jego usunięcie chirurgiczne.