Jakie są rodzaje bólu głowy?
Każdy ból głowy może być inny – mieć inne umiejscowienie, natężenie i przebieg. Żeby określić jego przyczynę, zawsze warto zwrócić uwagę, czy nie towarzyszą mu inne, niepokojące dolegliwości. Jakie? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Podpowiemy ci, jak rozpoznać z jakim rodzajem bólu głowy masz do czynienia i jak sobie z nim radzić.
Pojawia się po stresującej sytuacji, silnych emocjach, ale może być też skutkiem zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego.
Jak boli?
Narasta stopniowo, jest tępy. Może zaczynać się od karku i tyłu głowy i przesuwa się do przodu. Czujemy ucisk w skroniach i czole, i z tyłu głowy. Można mieć wrażenie, że głowę ściska obręcz. Ból może nasilać się przy pochylaniu, kaszlu itp.
Co robić?
Przede wszystkim rozluźnijmy przykurczone i napięte mięśnie. Pomoże w tym proste ćwiczenie relaksacyjne. Kładziemy się na plecach z rękami wzdłuż ciała. Zaciskamy dłonie w pięści, napinamy je, a po 10 sekundach rozluźniamy. Podobnie napinamy i rozluźniamy palce u stóp. Powtarzamy kilka razy.
Ból złagodzi też masaż z olejkiem melisowym. Kroplę olejku delikatnie wmasowujemy okrężnymi ruchami w skórę u podstawy czaszki na karku, na skroniach i za uszami.
Pojawia się przy chorych, niedrożnych zatokach. Towarzyszy mu zatkanie nosa i obfity katar.
Jak boli?
Czujemy silny, tępy ucisk w okolicy czoła, policzków, między brwiami, nad lub tuż pod oczami czy u nasady nosa. Promieniuje do różnych części twarzy. Jest bardziej dokuczliwy w godzinach przedpołudniowych.
Co robić?
Zastosujmy inhalację z użyciem olejku eukaliptusowego, tymiankowego lub sosnowego. Możemy też przyłożyć do nosa chusteczkę skropioną tymi olejkami i wdychać powoli zapach.
Jest jednym z objawów nadciśnienia.
Jak boli?
Odczuwamy pulsowanie lub nacisk z tyłu głowy, w okolicach potylicy. Ból pojawia się zwykle rano, po przebudzeniu. Często trwa cały dzień, ustępuje wieczorem. Może zmieniać natężenie – raz jest słabszy, raz silniejszy. Oprócz bólu mogą dokuczać zawroty głowy czy dzwonienie w uszach.
Co robić?
Dwa razy dziennie mierzmy ciśnienie, najlepiej rano i wieczorem. Ułatwi to rozpoznanie czy za ból odpowiada nadciśnienie. Lekarz powinien dobrać odpowiednie leki.
Samodzielnie nie należy stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. z ibuprofenem. Zażywane w nadmiarze mogą podwyższać ciśnienie. Na co dzień ograniczmy sól w diecie i rzućmy palenie.
Kilka dni lub godzin przed jej atakiem mogą pojawić się takie objawy, jak np. zmęczenie połączone ze sztywnością karku, zaburzenia koncentracji, nudności. Niekiedy ból bywa poprzedzony tzw. aurą, co oznacza, że przed bólem głowy często pojawiają się zaburzenia neurologiczne, najczęściej wzrokowe, np. mroczki, błyski, jasne plamy, migoczące zygzakowate linie.
Jak boli?
Ból jest bardzo silny, pulsujący, rozpierający. Zwykle umiejscawia się po jednej stronie głowy, z przodu, w okolicy skroni. Ale może przechodzić z jednej strony głowy na drugą. Migrenowy ból głowy trwa od kilku godzin do trzech dni.
Co robić?
Środek przeciwbólowy najlepiej zażyć zanim pojawi się ból, np. podczas aury.
Podczas bólu ulgę przynosi leżenie w łóżku, w wywietrzonym pokoju, przy zasłoniętych oknach, w idealnej ciszy.
Można położyć na czole zimny kompres, np. ściereczkę zmoczoną w lodowatej wodzie i wyciśniętą lub kostki lodu zawinięte w ściereczkę.
Czasem ulgę może przynieść stałe uciskanie skroni, np. przez założenie na głowę ciasnej elastycznej opaski.
Gdy nadchodzi atak, niektórym osobom cierpiącym na migrenę pomaga moczenie nóg w zimnej wodzie z jednoczesnym ciepłym okładem na czole.
Przy częstych lub przewlekłych bólach głowy wybierzmy się do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania i w razie konieczności skieruje do właściwego specjalisty, np. kardiologa przy kłopotach z nadciśnieniem lub laryngologa przy chorych zatokach.
Czasem niezbędna jest wizyta u okulisty, bo za ból głowy mogą odpowiadać niewłaściwie dobrane okulary lub nierozpoznana wada wzroku. Gdy ból głowy ma związek ze zmianami w kręgosłupie szyjnym, pomóc może neurolog lub ortopeda.
Niekiedy ból głowy może wiązać się z dietą. Często jest sygnałem, że nie odżywiamy się regularnie, robimy zbyt duże przerwy między posiłkami. W głodnym organizmie spada poziom cukru, co sprzyja zaburzeniom w pracy mózgu. Te zaś objawiają się bólem głowy. Warto jeść często, ale małe porcje.
Ból głowy może też oznaczać, że w ciągu dnia pijemy zbyt małe ilości wody. Nawet lekkie odwodnienie może objawiać się uciskiem w głowie.
Głowa może boleć też po niektórych produktach np. po czerwonym winie, serze pleśniowym czy daniach z glutaminianem sodu. Wtedy trzeba je wyeliminować z diety.