Reklama

Jakie są zalety wczesnego wstawania?

Nie brakuje w naszym otoczeniu osób, które nie potrafią rano wstać z łóżka. Budziki są często wyłączane po to, aby jak najdłużej poleżeć w łóżku. Okazuje się jednak, że zmieniając swoje przyzwyczajenie, można wiele zyskać. A co dokładnie? Przekonajmy się.

Dlaczego warto wstawać wcześniej?

Chyba każdy z nas zna taki scenariusz, że po przebudzeniu się rano, zdajemy sobie sprawę, że zostało nam mało czasu do przygotowania się do wyjścia z domu. Szybkie śniadanie i poranna toaleta, a potem bieg na autobus. W międzyczasie z tyłu głowy kłębią się myśli, czy wszystko zostało z domu zabrane oraz czy na pewno zamknęliśmy drzwi na klucz. Brzmi znajomo? To tylko jeden ze skutków tego, że wstaliśmy za późno i wszystkie czynności wykonywane były w biegu. Gdyby wstało się wcześniej, można byłoby tego uniknąć, a także znaleźć czas na inne przyjemności, które mogłyby korzystnie wpłynąć na zdrowie.

Reklama

Jak zacząć wcześniej wstawać?

Wcześniejsze wstawanie nie powiedzie się, kiedy nie podejdziemy do tego stopniowo. Zerwanie się z łóżka kilka godzin wcześniej może spowodować, że szybciej się zniechęcimy i rychło powrócimy do starych przyzwyczajeń. Najlepiej zacząć wprowadzać nowy nawyk etapami. Starajmy się budzić na początku kwadrans wcześniej, a po kilku dniach zmienić dzwonienie budzika na kolejny kwadrans. Po kilku dniach zauważymy, że wstawanie nie będzie dla nas problemem, tak jak wcześniej.

Zaplanuj swój czas!

Niektórzy mają smykałkę do planowania wszelkich czynności z dużym wyprzedzeniem i jakiekolwiek odstępstwo od tego planu może zaburzyć cały rytm dnia. Jeśli działamy spontanicznie i czasami narzekamy na brak wolnego czasu, za to mamy pod dostatkiem obowiązków, warto wstać wcześniej i przemyśleć, co należy danego dnia wykonać. Może się okazać, że wstając wcześniej uda się wygospodarować parę chwil na to, co sprawia nam największą przyjemność bez poczucia winy, że od dawna coś odkładamy w nieskończoność.

Przestaw swój rytm dobowy

Zmiana przyzwyczajenia i wstawanie wcześniej wiążą się ze zmianą rytmu dobowego. Oznacza to, że na jawie będziemy spędzać więcej godzin, w których obecne jest naturalne światło. To właśnie ono jest katalizatorem, który sprawia, że organizm potrafi syntetyzować witaminę D - substancję niezbędną, aby wiele kluczowych układów organizmu działało bez zarzutu. Sprzyja prawidłowej odporności, budowaniu kości, a także zapobiega chorobom serca. Poza tym im więcej czasu przebywamy w pomieszczeniach, które oświetlone są naturalnym światłem, czujemy się lepiej i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dopadnie nas chandra.

Będziesz w lepszej formie

Jeśli wstałeś wcześniej, zastanów się, jak spożytkować czas, który zyskałeś rano. Niektórzy polecają, aby właśnie wtedy wykonywać trening, bo po całym dniu spędzonym w pracy motywacja do podejmowania aktywności bardzo maleje. Dlaczego podjąć się działania akurat rano? Nie dość, że solidna porcja ruchu sprawi, że łatwiej jest się rozbudzić, to do tego poprzez ćwiczenia krew będzie w organizmie szybciej - a to niezawodny sposób na dotlenienie wszystkich tkanek. Nie trzeba również przypominać, że solidna dawka ćwiczeń wykonywanych regularnie sprawi, że łatwiej jest utrzymać zdrowie w dobrej kondycji, ale także poprawić wydolność organizmu i utrzymać szczupłą sylwetkę. 

Poprawisz efektywność pracy

Niektórzy uznają, że właśnie rano mają największą zdolność do przyswajania informacji. Dlatego zaoszczędzone godziny, które są konsekwencją wcześniejszego wstawania, poświęcają na produktywne zajęcia. Może to być czytanie książki albo po prostu wykonywanie hobby, na którego nie ma czasu w ciągu dnia, a zwłaszcza po pracy. Poza tym jeśli zmienimy tryb naszego funkcjonowania i zaczniemy przychodzić pracę już rozbudzeni i po zjedzeniu solidnego śniadania, istnieje większe prawdopodobieństwo zwiększenia swojej produktywności w wykonywaniu zawodowych obowiązków. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy