Reklama

Jakie właściwości zdrowotne posiada olej z emu?

Olej z emu stał się popularny w ostatnim czasie z powodu jego zdrowotnych właściwości. Emu jest drugim co do wielkości ptakiem żyjącym w Australii. Wraz ze wzrostem popularności na mięso i tłuszcz emu, zaczęto go hodować w innych krajach. Sam olej z emu jest jasnożółtą cieczą, który pozyskiwany jest z fałd tłuszczu pod skórą ptaka. Następnie jest oczyszczany i filtrowany. Olej stosowali już rdzenni Aborygeni ponad 40 tysięcy lat temu. Używali go w celu łagodzenia bólu, przyspieszania gojenia ran czy jako filtr chroniący skórę przed różnymi czynnikami. Od tego czasu wiele się zmieniło i odkryto wiele więcej zdrowotnych właściwości oleju z emu, o których dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak działa olej?

Olej emu zawiera znaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega3, omega6 i omea9. To one pomagają zmniejszyć stan zapalny, łagodzą bóle mięśni i stawów. W oleju znajduje się również witamina A oraz związki takie jak karotenoidy, polifenole, flawony, tokoferole i fosfolipidy.

Zwiększa wilgoć i wchłanianie przez skórę

Skóra łatwo absorbuje olej z emu. Blokuje on wydostawanie się wilgoci ze skóry na zewnątrz, zapobiegając wysuszaniu i pękaniu skóry. Olej z emu zaleca się osobom po radioterapii, która bardzo wysusza skórę. Dzięki tej zalecie oleju jest on dodawany do kremów nawilżających skórę.

Reklama

Działa przeciwzapalnie

Najbardziej popularną zaletą oleju emu jest jego zastosowanie jako środek przeciwzapalny. W przeglądzie czasopisma Nutrition badacze zauważyli, że silny efekt przeciwzapalny oleju może być korzystny w leczeniu stanów chorobowych, takich jak zapalenie ucha, zapalenie jelita grubego, a także zapobiegać utracie kości wywołanej przez chemioterapię. Olej emu jest również popularny wśród masażystów, którzy używają go, aby pomóc w leczeniu osób z zapaleniem stawów.

Stymuluje skórę

Badania sygnalizują, że olej z emu stosowany na skórę może zwiększyć liczbę zdrowych komórek skory. Olej stymuluje skórę w celu zmniejszenia zmarszczek i regeneracji po uszkodzeniu przez słońce. Zaleca się także olej do leczenia schorzeń skóry, takich jak łysienie, trądzik różowaty, przebarwienia, półpasiec i zapalenie skóry.

Gojenie ran

Za względu na przeciwbólowe działanie oleju, ilość antyoksydantów oraz zdolność do sięgnięcia w głąb skóry, olej z emu można stosować na rany, skaleczenia, stłuczenia lub oparzenia. Pomaga złagodzić ból i chroni skórę przed dodatkowym uszkodzeniem.

Odstrasza owady

Stosowanie oleju na skórę chroni przed wysuszeniem oraz odstrasza owady. Wynika to z substancji, terpeny zawartej w oleju. Wiele owadów jest zdezorientowanych lub odpychanych przez terpeny po spotkaniu z terpeną.

Obniża poziom cholesterolu

Po doustnym stosowaniu oleju może on zmniejszyć poziom cholesterolu w organizmie. Naukowcy porównali olej z emu z oliwą. Pacjenci, którzy otrzymywali olej emu mieli znacznie obniżony poziom cholesterolu, niż po zastosowaniu oliwy.

Leczenie choroby wrzodowej

Olej z emu może również pomóc w leczeniu wrzodów. U osób, które miały wrzody po zastosowaniu różnych poziomów oleju emu, miał on działanie ochronne. W niektórych przypadkach olej zmniejszał wielkość wrzodów.

Zmniejsza wrażliwość piersi

Matki karmiące piersią często odczuwają ból. Olej z emu może być stosowany w celu zmniejszenia wrażliwości piersi. Podczas stosowania oleju na piersi, należy zachować ostrożność podczas karmienia. Po skończonym karmieniu należy przetrzeć usta dziecka i usunąć wszelkie pozostałości oleju. To dlatego, że nie wykazano czy olej jest bezpieczny dla dzieci po połknięciu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy