Jakie zioła na nieprzyjemny zapach z ust?
Czujesz w ustach niesmak, a gdy chuchniesz w dłonie – krzywisz się z przykrością? Nieprzyjemny oddech mogą powodować niektóre dania np. zawierające śledzie, surową cebulę lub czosnek. Bywa też dolegliwością osób, które stosują drakońskie diety albo głodówki. Jednak zanim uda ci się ostatecznie pozbyć kłopotu, możesz bezpiecznie stosować zioła. Medycyna tradycyjna zna różne metody radzenia sobie z tą krępującą dolegliwością. Należy do nich płukanie ust, picie naparów, a nawet żucie cynamonu. Jednak gdy nieświeży oddech utrzymuje się przez dłuższy czas, może być wynikiem chorób zębów, jamy ustnej, przewodu pokarmowego, a nawet górnych dróg oddechowych. Dlatego choć sama dolegliwość nie jest groźna, nie lekceważ jej i wybierz się do lekarza.
Nieprzyjemny zapach z ust pomaga szybko usunąć żucie świeżej natki pietruszki. Zawarte w niej olejki eteryczne nie tylko odświeżają oddech, ale także działają antyseptycznie. Można też żuć jej korzeń. Jeśli nie znosisz pietruszki, żuj nasiona fenkułu (kopru włoskiego) lub zioło derenia.
Problem nieświeżego oddechu jest stary jak świat. Halitosis dokuczał ludziom już w I wieku naszej ery. Wtedy grecki lekarz Dioskurides na poprawę trawienia i odświeżenie oddechu zalecał żucie ziarenek anyżu. Zwyczaj ten przejęli Hindusi i stosują go do dziś. Czasami zastępują anyż ziarnami palonej kawy.
Jeśli nie masz pod ręką mięty ani pietruszki, sięgnij po owoce lub warzywa. Oddech skutecznie odświeży soczyste jabłko lub pomarańcza. Dobre efekty przynosi również zjedzenie selera. Możesz też wypić niesłodzoną wodę z odrobiną soku ze świeżej cytryny.
Napar z szałwii pomaga usunąć nieprzyjemny oddech. Jedną łyżeczkę szałwii i dwie łyżeczki mięty zalej wrzątkiem i odstaw na kwadrans, aż naciągnie. Pij po pół szklanki 4 razy dziennie.
Podobne działanie ma wyciąg z arniki. Jedną jego łyżeczkę zalej połową szklanki wody. Płucz nim usta kilka razy dziennie.