Reklama

Jakie zioła stosować na astmę?

Astma ma podłoże alergiczne, ale leczona jest przede wszystkim sterydami podawanymi drogą wziewną. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by astmatycy do leczenia włączyli napary, nalewki i inhalacje ziołowe. Ich przeciwwskurczowe i przeciwzapalnie działanie sprawia, że mogą one być wartościowym wsparciem terapii sterydowej.

Ziołowy napar na astmę

Do dużego słoja trzeba wsypać po 40 gramów liści prawoślazu i korzenia biedrzeńca, po 20 gramów ziela tymianku, owocu anyżu i owocu bzu czarnego oraz 80 gramów ziela pięciornika gęsiego (wszystkie składniki powinny być wcześniej wysuszone i rozdrobnione). Łyżkę gotowej mieszanki zalać szklanką wrzątku i przykryć. Po pół godziny odcedzić napar i wypić. Należy powtarzać te czynności kilka razy w ciągu dnia.

Ziołowe nalewki

Objawy astmy łagodzi też mieszanka nalewek z liści pokrzyku, bielunia i ziela stroiczki. Najpierw trzeba przygotować trzy osobne ziołowe preparaty. By to zrobić, w trzech naczyniach należy zmieszać zioła z wódką w proporcji 1:3. Po dziesięciu dniach zlać otrzymane nalewki do jednej butelki. Zażywać trzy razy dziennie po dziesięć kropli rozcieńczonych w łyżce przegotowanej wody. Lek przyjmować nie później niż piętnaście minut po posiłku.

Reklama

Inhalacja na astmę

By przygotować inhalacje, musisz zmieszać po łyżce ziela skrzypu, tymianku i kwiatu rumianku. Suszone zioła wsypać do miski i zalać litrem wrzątku. Pochylając się nad miską, spokojnie wdychać opary. Jeżeli chcesz, by zabieg był bardziej skuteczny, nakryj głowę dużym ręcznikiem. Wystarczy robić to raz dziennie.

Dodatkowe zasady

Oprócz stosowania terapii ziołowych astmatycy powinni przestrzegać kilku zasad. Pierwszą z nich jest przeprowadzenie testów uczuleniowych, by usunąć ze swego otoczenia czynniki zaostrzające chorobę. Kolejne to dieta lekkostrawna, trzymanie się z daleka od papierosów i unikanie zadymionych pomieszczeń. Warto też rozważyć przyjmowanie trzy razy dziennie po łyżeczce mielonego siemienia lnianego, popijając mlekiem lub wodą. Siemię bowiem poprawia kondycję całego układu oddechowego i powinno znacząco zmniejszyć u chorego wrażenie duszności oraz uporczywy kaszel.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy