Reklama

Jarzębina: Odtruwa wątrobę i działa jak superkosmetyk

Jarzębina kojarzona jest głównie z jesiennymi dekoracjami, pysznymi nalewkami i przetworami. Znacznie rzadziej zwraca się uwagę na jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka i właściwości lecznicze. A tych ma całe mnóstwo, o czym wiedziały i z czego korzystały już nasze babcie. Jarzębina skutecznie odtruwa wątrobę, pomaga w zwalczaniu kamicy nerkowej i żółciowej, eliminowaniu skutków przeziębienia oraz choroby płuc, łagodzi stany zapalne i zabija bakterie. Co więcej, działa jak kosmetyk - goi rany, rozszerzone naczynka i przeciwdziała powstawaniu wypryskom. Ale uwaga, ma także swoje groźne oblicze. Potrafi wywoływać działania niepożądanie, takie jak biegunka czy wymioty, jeśli jej owoce spożywane są na surowo. Sprawdź, kiedy jarzębina może podtruwać, a kiedy uzdrawiać twój organizm.

Dlaczego jarzębina leczy?

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), pospolicie nazywany jarzębiną, to roślina należąca do rodziny różowatych, występująca w Europie oraz w Azji. Najczęściej ozdabia parkowe alejki i miejskie ulice, a uwagę przechodniów przykuwa przede wszystkim cudnymi, szkarłatnymi owocami. To właśnie one, dzięki swojej zawartości, wykazują wszechstronne właściwości lecznicze. Stanowią źródło kwasów organicznych i karotenoidów, substancji garbnikowych, węglowodanów oraz witamin, przede wszystkim C oraz A, E, K, z grupy B oraz PP.

Kiedy jarzębina może zatruć?

Reklama

Owoców jarzębiny od żadnym pozorem nie wolno spożywać na surowo, ponieważ zawarty w nich kwas parasorbinowy może powodować wymioty, biegunkę oraz bóle głowy. Aby wykazywały właściwości lecznicze, czy mogły zostać wykorzystane w celach kulinarnych, muszą być poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Należy je zatem ususzyć, zagotować lub mrozić co najmniej przez 40 godzin.

Kiedy i jak zbierać jarzębinę?

Bardzo istotny jest też termin zbiorów. Owoce jarzębiny najlepiej zrywać całymi kiściami w październiku, a następnie odrywać je od łodyg. Co ciekawe, ogrodnicy przekonują wręcz, że ich walory lecznicze jak i smakowe wzrastają, gdy są zbierane po pierwszych przymrozkach.

Na co pomagają owoce jarzębiny?

Owoce jarzębiny, dzięki zawartym w nich składnikom, mają zbawienny wpływ na wątrobę człowieka, skutecznie ją odtruwając. Zalecane są też osobom zmagającym się z chorobami nerek - zwłaszcza kamicy nerkowej - i pęcherza moczowego, ponieważ eliminują stany zapalne. Dowiedziono również, że jarzębina może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym na choroby serca, a zwłaszcza miażdżycę, nadciśnienie i asteriosklerozę oraz anemię. Ponadto jej owoce regulują pracę układu krwionośnego, stymulują pracę jelit oraz łagodzą i eliminują skutki przewlekłych zaburzeń trawiennych i biegunki.

Jak stosować owoce jarzębiny w celach leczniczych?

Na bazie owoców jarzębiny tworzone są przede wszystkim różnego rodzaju mieszanki ziołowe, które - pite w postaci naparów - wykazują działania moczopędne, przeciwzapalne i pobudzające przemianę materii. Ale nie tylko. Zawierające w swoim składzie owoce jarzębiny preparaty zalecane są przede wszystkim osobom cierpiącym na zakażenia bakteryjne, zmagające się z przeziębieniem oraz grypą.

Jarzębina działa jak kosmetyk

Mało kto o tym wie, ale owoce jarzębiny mogą śmiało uchodzić za superkosmetyk. Dzięki swoim ściągającym, antybakteryjnym i odżywczym właściwościom mają zbawienny wpływ na skórę. Nie tylko leczą trudno gojące się rany i rozszerzone naczynka, ale jednocześnie hamują rozwój bakterii i eliminują ryzyko powstawania wyprysków. Z kolei tworzone na bazie owoców z jarzębiny kremy i płukanki likwidują opuchliznę i cienie pod oczami.

Jarzębina doskonała w kuchni

Dobrodziejstwa owoców jarzębiny docenili również kucharze, którzy wykorzystują ją w wielu wariacjach kulinarnych. Bardzo chętnie dodają je do sosów, sałatek, surówek oraz ubogacają nimi smak potraw mięsnych, a nawet dekorują nimi torty i inne ciasta. Z kolei panie domu gustują w przyrządzonych na ich bazie dżemach i konfiturach.

O owocach jarzębiny nie zapominają również amatorzy dobrych trunków. Zresztą trudno się tej fascynacji dziwić Tworzone na ich bazie nalewki czy wódki kuszą doskonałym smakiem.

Jak zrobić dżem z jarzębiny?

Składniki:

1 kg owoców jarzębiny

1 kg cukru

1/2 kg jabłek

Woda

Owoce jarzębiny umieść w garnku, zalej wodą i gotuj. Następnie wsyp cukier i dalej gotuj, co jakiś czas mieszając konfiturę, po czym dodaj do niej jabłka. Zawartość garnka przełóż do słoików. Nie musisz pasteryzować dżemu. Wystarczy, że włożysz do słoików ciepłą konfiturę i odwrócisz weki do góry dnem. Przetwory przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy