Reklama

Jęczmień: Domowe sposoby leczenia

Jęczmień to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości oczu, co zapewne potwierdzi każdy, kto jej doświadczył. Pojawia się w wyniku ataku bakterii gronkowca, zazwyczaj na skutek zatarcia oka lub jego zapalenia. Objawy są bardzo charakterystyczne - świąd, pieczenie i typowe dla jęczmienia czerwone zgrubienie na skórze w okolicach oczu. Uciążliwe dolegliwości mogą złagodzić specjalistyczne preparaty, które kupimy w aptece, ale także naturalne środki. Te drugie są tańsze i działają naprawdę szybko. Oto kilka propozycji.

Dlaczego w okolicach oka pojawia się jęczmień?

Jęczmień, czyli czerwone zgrubienie w okolicach powiek, jest wynikiem stanu zapalnego gruczołów łojowych. Najczęstszą przyczyną pojawiania się jęczmienia jest atak bakterii Streptococcus aureus, czyli gronkowca. Jęczmień pojawia się również na skutek zapalenia oka, zmian hormonalnych lub nadmiernego stresu. Warto wiedzieć, że jego całkowite wyleczenie trwa około 20 dni.

Jęczmień nie jest niebezpiecznym schorzeniem. Powoduje jednak dyskomfort i ból, które często utrudniają normalne funkcjonowanie.

Objawy jęczmienia

Do najczęstszych objawów jęczmienia możemy zaliczyć:

Reklama

* ból czerwonego zgrubienia powstałego w okolicach oka;

* zaczerwienie oka;

* wrażliwość na światło;

* poczucie dyskomfortu podczas mrugania;

* pieczenie, świąd, ból oka;

* uczucie piasku w oku:

* załzawione oczy;

* nieostre widzenie.

Leczenie naturalne

Gdy czujemy, że na naszym oku pojawił lub niedługo pojawi się jęczmień, należy od razu zareagować. Wskazane będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów, które dostaniemy w aptece. Ponadto, warto skorzystać również z naturalnych metod, które dopełnią kurację. Przedstawiamy kilka naprawdę skutecznych.

Okład z liści zielonej herbaty

Zielona herbata wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Okład z liści zielonej herbaty przyniesie upragnioną ulgę w dolegliwościach związanych z jęczmieniem. Wystarczy zaparzyć dwie łyżeczki suszu, a gdy liście opadną na dno, przecedzić je i nałożyć na 15 minut na obolałe oko.

Żel aloesowy

Aloes działa łagodząco i leczniczo. Doskonale sprawdzi się w leczeniu jęczmienia. Żel aloesowy dostaniemy w aptekach i dobrze zaopatrzonych drogeriach. Wystarczy nanieść jego niewielką ilość na obolałe miejsce, a następnie delikatnie wklepać w skórę. Należy uważać, by nie zatrzeć żelem oka, ponieważ może spowodować to dodatkowe dolegliwości.

Okład z pomidora

Pomidor z kolei, choć niewielu z nas o tym wie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. To dzięki sporej ilości likopenu. By złagodzić swędzenie oraz ból powiek, należy przyłożyć do oka grubszy plaster pomidora i pozostawić go na około 10 minut. Zabieg najlepiej powtarzać trzy razy dziennie.

Ogórek

Świeży zielony ogórek nie tylko rozjaśnia cienie pod oczami, wygładza zmarszczki i zmniejsza opuchliznę. Wykazuje również działanie przeciwbólowe, dlatego sprawdzi się w czasie leczenia zapalenia oczu. Podobnie, jak w przypadku pomidora, na początku należy pokroić ogórka, a następnie obłożyć nim oczy.

Uwaga

Jeśli mimo stosowania leków i naturalnych metod jęczmień nie przechodzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Profilaktyka

Jeśli nasze oczy są podatne na różnego rodzaju infekcje i stany zapalne, warto je przed tym chronić. Jak? Dbając o higienę całej twarzy oraz dłoni. Szczególnie chronione powinny być dzieci, które na styczność z bakteriami narażone są znacznie częściej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy