Reklama

Jesz szparagi? Mogą mieć przykry skutek uboczny

Szparagi to wiosenne warzywa, które kocha wielu Polaków. O ich pozytywnym wpływie na zdrowie mówiono wiele, co może być kolejnym powodem (poza smakiem), dla którego wielu z nas po nie sięga. Jednak częste jedzenie szparagów może mieć też przykry skutek uboczny - dla niektórych wyjątkowo trudny do zaakceptowania.

Szparagi powodują przykry zapach moczu: Dlaczego?

Jeśli często spożywasz szparagi, powinieneś liczyć się z tym, że twój mocz będzie bardzo nieładnie pachniał - to przykry skutek uboczny jedzenia szparagów.

Szparagi zawierają asparaginy i S-metylmetioniny - aminokwasy, które w ludzkim moczu przekształcają się w związki zawierające siarkę i to właśnie one są odpowiedzialne za brzydki zapach moczu.

Zobacz również: Tak przygotowane szparagi zawsze się udają. Sprawdzone triki

Reklama

Przykry zapach moczu może być objawem choroby

Mocz nigdy nie ma przyjemnego zapachu - to prawda, ale bywają sytuacje, w których staje się on wyjątkowo trudny do zniesienia. Przykry zapach moczu może świadczyć o różnych schorzeniach i chorobach, w tym między innymi: 

  • zapaleniu dróg moczowych,
  • kamicy nerkowej,
  • chorobach prostaty,
  • chorobach przenoszonych drogą płciową,
  • odwodnieniu, 
  • cukrzycy, 
  • chorobach trzustki,
  • fenyloketonurii. 

Jednak w zdecydowanej większości przypadków przykry zapach moczu jest wynikiem diety. To, co jemy, ma wpływ na zapach wydalanego płynu i tak jest w przypadku spożywania szparagów.

Zobacz również: Kolor moczu - co mówi o twoim stanie zdrowia?

Czy należy unikać szparagów?

Czy w związku z tym, że powodują brzydki zapach moczu, powinniśmy unikać szparagów? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od tego jak bardzo przeszkadza nam ta woń. Jednocześnie nie można zapominać o wartościach odżywczych tego warzywa. Zawarte w nim wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby, ponadto doskonale wpływają na skórę, paznokcie i włosy. Szparagi powinny zajadać kobiety w okresie menopauzy, gdyż łagodzą jej skutki. 

Każdy musi podjąć samodzielną decyzję, czy chce się często raczyć wiosenną porą swoim ulubionym warzywem, czy woli uniknąć nieprzyjemnych skutków jedzenia szparagów. Podejmując tę decyzję nie można zapomnieć o właściwości tych warzyw, które wnikają z faktu, że stanowią one bardzo dobre źródło składników odżywczych.

Zobacz również: Jak gotować zielone szparagi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szparagi | mocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy