Reklama

Jeżyny – owoce do zadań specjalnych

Pyszne, soczyste owoce pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Warto się nimi nasycić, bo oprócz niepowtarzalnego smaku mają poważne atuty zdrowotne. Jeżyny są doskonałą profilaktyką chorób nowotworowych, a obecny w nich błonnik pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Jakie jeszcze mają zalety?

Pomocne w dysfunkcjach trawiennych

Liście jeżyn zawierają garbniki, stąd już medycyna ludowa zalecała ich stosowanie przy kłopotach z nadmierną perystaltyką jelit i biegunkach. Dziś napary z liści jeżyny zalecane są nie tylko przy przyspieszonym pasażu jelitowym, ale też w stanach zapalnych, chorobie wrzodowej i wzdęciach. Naukowo dowiedziono ich działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

W trosce o serce

Z uwagi na zawartość błonnika owoce jeżyny są szczególnie polecane borykającym się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Błonnik pozwala na usunięcie znacznej części cholesterolu z przewodu pokarmowego razem z toksynami i kwasami żółciowymi, zanim przenikną one do układu krwionośnego. Jeżyny wzmacniają też naczynia włosowate, czyniąc je nieprzepuszczalnymi dla cholesterolu i równocześnie zmniejszają ryzyko chorób serca.

Reklama

Dla zdrowych oczu

Duża zawartość witaminy życia: C i witaminy młodości: E oraz antocyjanów daje jeżynom silne właściwości ochronne względem narządu wzroku. Wszystkie wymienione zmniejszają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, a antocyjany skutecznie zwalczają wszelkie stany zapalne w obrębie siatkówki oka.

Dla silnych kości i zębów

W owocach jeżyn znajdziemy niezbędne dla silnych kości i zębów: wapń, magnez i witaminę K. Ważne, by owoce podawać dzieciom, w fazie intensywnego wzrostu i budowania kośćca. Podaż witaminy K warunkuje właściwą gęstość kości i zmniejsza ryzyko złamań. Wapń i magnez z kolei współdziałają w tworzeniu układu kostnego. Magnez warunkuje przyswajanie wapnia, ten drugi jest podstawowym budulcem kości i zębów.

Dla diabetyków i osób odchudzających się

Jeżyny mają niski indeks glikemiczny, dlatego ich smakiem mogą rozkoszować się zarówno diabetycy, jak i osoby z nieprawidłowym poziomem glukozy, a także genetycznie obciążeni cukrzycą. Owoce zawierają znaczne ilości błonnika, który spowalnia wchłanianie węglowodanów i jest pomocny w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Są niskokaloryczne, a dzięki błonnikowi utrwalają poczucie sytości, dlatego warto włączyć je do jadłospisu osób, które pracują nad zmniejszeniem masy ciała.

Profilaktyka chorób nowotworowych

Jeżyny są źródłem cennych przeciwutleniaczy, które pozwalają neutralizować wolne rodniki odpowiedzialne nie tylko za przedwczesne starzenie komórek, ale też za rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych. Najważniejsze z nich to antocyjany, które nadają jeżynom ciemną barwę. Im owoce są ciemniejsze, tym cenniejsze, bo bogatsze w przeciwutleniacze. O właściwościach antynowotworowych jeżyn decydują również: kwas elagowy, kwasy fenolowe oraz wspomniane witaminy: C i E.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy