Reklama

Kac: Skąd się bierze i jak go leczyć?

Kac to tzw. syndrom dnia poprzedniego, który objawia się złym samopoczuciem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ten najczęściej spotykany to kac alkoholowy, choć, jak wielu z nas wie, często zmagamy się również z kacem moralnym. Zazwyczaj wiemy jak objawia się kac - ból głowy, zły nastrój, brak apetytu i siły do życia. Jednak, czy wiemy skąd tak naprawdę bierze się to popularne uczucie i jak prawidłowo go leczyć?

Jak powstaje kac?

Kac fizyczny, czyli ten poalkoholowy, powstaje na skutek zaburzania metabolizmu przez etanol – substancję występującą w każdym alkoholu oraz aldehyd octowy – związek chemiczny będący produktem powstałym z metabolizmu alkoholu. Aldehyd octowy zamieniany jest w organizmie na kwas octowy, z którego powstają dwutlenek węgla oraz woda. Jednak, by nasz organizm podołał temu procesowi, potrzebuje sporo czasu. Gdy dostarczamy mu zbyt dużej dawki alkoholu, zwyczajnie sobie nie radzi. Konsekwencje to po pierwsze stan upojenia alkoholowego, a następnie większość objawów popularnego kaca. Jak sobie z nimi radzić?

Reklama

Sprawdzone metody leczenia kaca

Żeby wyleczyć kaca, nie musisz zażywać środków farmakologicznych. Sprawdzone, domowe sposoby z pewnością pomogą. Oto te najskuteczniejsze:

Woda z cytryną

Ta mieszanka doda ci energii i pomoże szybko wydalić alkohol z organizmu.

Napar ze świeżego imbiru

Wypij tę miksturę, jeśli dokuczają ci mdłości i wymioty. By przygotować herbatkę imbirową, zalej wrzątkiem kilka plastrów świeżego imbiru.

Zimny kompres

Dzień po imprezie odczuwasz silny ból głowy? Przyłóż na czoło zimny kompres na około 10 minut, a następnie połóż się spać. Gdy się obudzisz, nie będziesz pamiętać o bólu.

Letni prysznic

Kąpiel pod prysznicem poprawi krążenie krwi, a jednocześnie samopoczucie. Najlepiej wziąć ją od razu po przebudzeniu.

Dostarcz organizmowi dużo witamin

Alkohol wypłukuje z organizmu sporo witamin oraz minerałów, przez co również czujemy się źle dzień po imprezie. Utracone wartości odżywcze należy uzupełnić jak najszybciej. Najlepiej w formie warzywnych koktajli, kapusty kiszonej lub kefiru. Wszystkie te produkty są bogate w składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowej pracy.

Jak uniknąć kaca?

Jeśli chcesz uniknąć kaca, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

1. Przed imprezą wypij kilka szklanek wody. Dzięki temu alkohol trudniej wchłonie się do krwi, a ty unikniesz odwodnienia.

2. W trakcie picia alkoholu dużo jedz. Warto zjeść wtedy coś konkretnego – mięso, pożywną sałatkę lub kanapkę. Unikniesz wówczas dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

3. Przed piciem alkoholu zjedz coś słodkiego – batona, ciasto lub kilka kostek czekolady. Cukier hamuje wchłanianie alkoholu do krwi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy