Kalarepa - w tym jest krzepa!
Ma mnóstwo witamin i składników mineralnych. Dlaczego zatem tak rzadko gości na naszych stołach?
Na straganach pojawiają się już pierwsze wczesne odmiany kalarepy: białe z seledynowymi liśćmi. Latem i jesienią będziemy delektować się odmianą fioletową, nieco ostrzejszą w smaku. Kupując kalarepę wybierajmy zawsze tę o świeżych liściach. Koniecznie trzeba to warzywo dołączyć do naszego jadłospisu, bo jego wartości odżywcze są ogromne.
Kalarepa ma podobną ilość witaminy C jak owoce cytrusowe. Dlatego jedna średniej wielkości kalarepa pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten ważny składnik odżywczy. Poza tym zawiera witaminy z grupy B, witaminę A i K, niacynę oraz sole mineralne: wapń, magnez, żelazo i fosfor. W swoim składzie ma luteinę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Dzięki dużej zawartości błonnika reguluje perystaltykę jelit i likwiduje zaparcia. Zawiera także składnik o nazwie cholagoga, który przyspiesza wydzielanie żółci i trawienie.
Jest to warzywo nieuczulające. Można je bez obaw podawać nawet malutkim dzieciom. Doskonała jest także w diecie cukrzyków, ponieważ należy do produktów bardzo wolno podnoszących cukier we krwi, a jednocześnie nie jest kaloryczna. W 100 gramach kalarepy jest tylko 27 kalorii. Sok z kalarepy poleca się jako środek na krwotoki z nosa. Ale kalarepa zawiera też szczawiany, dlatego powinny jej unikać osoby chore na kamicę nerkową. Ponieważ ma właściwości podrażniające, nie powinno się jej też podawać osobom cierpiącym na zapalenie błony śluzowej żołądka i inne choroby układu pokarmowego.
Kalarepę najlepiej jeść na surowo. W tej postaci zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Można ją jeść po prostu jak jabłko (co ciekawe, jej gruby pęd nazywany jest jabłkiem). Świetnie się nadaje do surówek, sałatek, szaszłyków, ale można ją też gotować, dusić i piec. Do sałatek można też dodawać liście.
Biała Delikates. Najczęściej spotykana kalarepa z pierwszych letnich zbiorów. Wyróżnia ją soczysty miąższ o wyrazistym smaku. Do jedzenia nadają się także jej liście i łodygi. Ze względu na swoje wartości odżywcze jest polecana dzieciom i starszym. Doskonała zarówno do jedzenia na surowo, do zup i gulaszy warzywnych.
Alka. Średnio późna, ciemnofioletowa odmiana jesienna o czerwonej skórce i liściach z czerwonymi żyłkami, podobnymi do liści botwinki. Soczysty, lekko pikantny miąższ podkreśla smak warzywnych zup i gulaszy. Doskonale przechowuje się aż do mrozów. Nadaje się także na mrożonki, którymi można się raczyć w środku zimy.
Niebieska masłowa. To późna odmiana kalarepy o ciemnej skórce i białym miąższu, delikatnym w smaku i nie drewniejącym w trakcie przechowywania zimą. Przeznaczona do uprawy latem i wczesną jesienią. Wysiewa się ją na początku lipca. Doskonała do sałatek i zapiekanek.