Reklama

Reklama

Kamica nerkowa - niezwykle bolesna dolegliwość

Najczęstszy objaw kamicy - ostry i promieniujący ból w okolicy lędźwiowej, trudno jest przeoczyć. Lekarze potwierdzają, że nie ma większego bólu, jaki może przeżyć mężczyzna. Porównuje się go wręcz do porodowego. Jak sobie radzić w przypadku ataku?

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa, zwana też kamicą moczową, pojawia się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Szacuje się, że aż 10 proc. Polaków cierpi z jej powodu. Przyczyną choroby jest wytrącanie się z moczu kryształów, które łączą się, formując w drogach moczowych mniejsze lub większe kamienie.

Reklama

Małe kamienie na ogół wydalają się samoistnie: moczowodem przedostają się z nerek do pęcherza, a następnie na zewnątrz przez cewkę moczową. Mówi się nawet, że "rodzimy" kamień. Niestety, w przypadku tych większych pacjenci mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Jeśli kamienie pozostaną w drogach moczowych, to jeszcze bardziej urosną, ponieważ na ich powierzchni będą się odkładać coraz to nowe złogi mineralne. W konsekwencji może dojść do zablokowania nerki i zastoju moczu oraz zakażenia.

Skąd się biorą złogi?

Na powstawanie kamieni w naszym układzie moczowym wpływa wiele czynników: od genetycznych po środowiskowe. Te drugie na szczęście możemy w pewnym stopniu kontrolować.

W nerkach mogą powstawać kamienie różnego typu, których głównym składnikiem jest inny związek. Najczęściej występujące rodzaje kamicy to kamica wapniowo-szczawianowa, wapniowo-fosforanowa oraz kamienie zbudowane z kwasu moczowego.

Złogi powstają wtedy, gdy stężenie danego składnika w moczu przekracza normę. Większość z nas popełnia błąd, który sprzyja odkładaniu się kamieni. Polega on na przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów, co powoduje zagęszczenie moczu i krystalizację obecnych w nim związków. Dlatego tak ważne jest, by codziennie wypijać około dwóch litrów płynów.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstawania złogów są między innymi otyłość, cukrzyca, zespół metaboliczny, nadczynność przytarczyc oraz wrodzone wady anatomiczne dróg moczowych.

Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kamicy są różnego rodzaju infekcje dróg moczowych.

Dowiedz się więcej na temat: kamica nerkowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje