Kąpiel siarczkowa - wskazania, właściwości
Dokuczają ci stawy? Masz kłopoty skórne? Zbyt wysoki cholesterol? W takim razie wybierz się do wód, najlepiej siarczkowych. Źródła siarczkowe znajdują się w Polsce m.in. w Solcu-Zdroju, Busku-Zdroju, Swoszowicach, Krzeszowicach i Horyńcu. Tradycja siarczkowych kąpieli w polskich uzdrowiskach liczy sobie już ponad 150 lat. Zdaniem ekspertów na szczególną uwagę zasługują wody siarczkowe w okolicach Solca-Zdroju, bowiem mają najwyższe stężenie aktywnych związków siarki w Polsce. W jednym litrze znajduje się aż 900 mg związków siarki oraz jony bromkowe, jodkowe i borowe. To sprawia, że kąpiele w nich należą do najsilniejszych zabiegów balneologicznych. Jakie są lecznicze właściwości kąpieli siarczkowych?

Składniki
W przypadku problemów ze stawami
Odpoczynek w basenie z solanką siarczkową jest wskazany dla osób, które mają chore stawy. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza dolegliwości bólowe i obrzęki oraz poprawia ruchomość stawów.
Jako, że siarka jest istotnym składnikiem kwasu chondroitynosiarkowego, który regeneruje chrząstkę stawową, kąpiele w wodach siarczkowych wskazane są w pooperacyjnym leczeniu stawu biodrowego oraz chorobach takich jak: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dyskopatia, reumatoidalne zapalenie stawów.
Kąpiel całkowita polega na zanurzeniu się po brodę w wodzie o temperaturze 35-37° C. Powinna ona trwać nie dłużej niż 10-15 min. Po każdym zabiegu trzeba odpocząć co najmniej godzinę, leżąc.
Do kąpieli nasiadowych stosuje się specjalne wanny z oparciami dla rąk i pleców, w których stopy i łydki nie są zanurzone. Taki trwający 20 min zabieg poprawia ukrwienie narządów brzucha i miednicy, a także zmniejsza napięcie mięśni gładkich.
Inną opcją jest tzw. kąpiel częściowa, która odbywa się w tzw. fasonie. W małych fasonach zanurzamy na kwadrans dłonie i stopy, w dużych zaś ręce do łokci i nogi do kolan. Taka kąpiel działa tak samo jak całkowita, ale jest mniej obciążająca dla pacjenta.
Przy problemach skórnych
Siarczkowa woda działa jak peeling, złuszcza naskórek i pobudza jego regenerację, Z tych powodów zalecana jest w leczeniu łuszczycy, egzemach, dermatozach i łojotoku. Jest przy tym także bakteriobójcza i grzybobójcza.
Zaburzenia hormonalne
Zabiegi te pomagają również w leczeniu zaburzeń hormonalnych, niepłodności (pobudzają jajeczkowanie ), a także obniżają poziom glukozy i cholesterolu.