Kąpiele siarczkowe na stawy i problemy skórne

Nic tak korzystnie nie wpływa na bolące stawy, problemy skórne i zmiany hormonalne jak kąpiele siarczkowe. Eksperci wskazują, że możemy dzięki nim skutecznie zniwelować stany zapalne, zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić ruchomość stawów, zregenerować naskórek i obniżyć cholesterol. Na czym polegają zdrowotne kąpiele? Jak ich zażywać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Kąpiel lecznicza
©123RF/PICSEL
Olejek z chili na bolące stawy - jak go zrobić?Interia DIY

Kąpiele siarczkowe: Tradycja

Kąpiele pomagają na stawy
©123RF/PICSEL

Kąpiele siarczkowe nie są pomysłem obecnych czasów. Tradycja ich wykonywania liczy ponad sto lat. Poza związkami siarkowymi leczniczo działają również jony bromkowe, jodkowe oraz borowe. W Polsce znajduje się co najmniej kilka źródeł siarczkowych. Do tych najsłynniejszych należą te w okolicach Buska-Zdroju, Proszowic, czy Krzeszowic, gdzie możemy wykonywać lecznicze zabiegi.

Leczniczych kąpieli możemy zażywać na różne sposoby. Najczęściej stosuje się kąpiele całkowite, gdy całe ciało zanurzamy w wodzie siarczkowej o temperaturze sięgającej 35-37 st. Celsjusza. Po piętnastominutowym zabiegu wymagany jest co najmniej godzinny odpoczynek. Stosowane są również kąpiele częściowe rąk i pleców oraz dłoni i stóp. Te pierwsze wpływają zbawiennie na miednicę i brzuch. Kąpiele częściowe są stosowane znacznie częściej, gdyż są mniej obciążające dla pacjentów.

Kąpiele siarczkowe na bóle stawów

Kąpiele pomagają na stawy
©123RF/PICSEL

Badania wykazały, że kąpiele siarczkowe działają regenerująco na chrząstki stawowe, dlatego są szczególnie zalecane osobom zmagającym się z bólami i dolegliwościami stawowymi oraz obrzękami, reumatoidalnym zapaleniem stawów, dyskopatią czy zapaleniem stawów kręgosłupa.

Kąpiele siarczkowe pomogą obniżyć cholesterol

Kąpiele siarczkowe pomagają w leczeniu zaburzeń hormonalnych, niepłodności, a także obniżają poziom glukozy i cholesterolu.

Kąpiele siarczkowe zregenerują skórę

Kąpiele zregenerują skórę
©123RF/PICSEL

Z dobrodziejstw kąpieli siarczkowych powinny również korzystać osoby z chorobami skóry. Dermatolodzy zalecają tego rodzaju zabiegi przy łuszczycy, egzemie, dermatozie czy łojotoku.

Siarczkowa woda wykazuje również działanie bakteriobójcze oraz antygrzybiczne, a także fantastycznie regeneruje skórę - złuszcza martwy naskórek i przyspiesza regenerację skóry i doskonale ją nawilża.