Karczoch zwyczajny: Na co pomoże?
Karczoch zwyczajny to bardzo niedoceniane w Polsce warzywo. Choć znane od wieków jest rzadko spotykane na naszych talerzach. Najczęściej zniechęca nas jego budowa; twarde liście o zielonej bądź fioletowej barwie otaczają serce karczocha, które w smaku przypomina szparagi. Wbrew pozorom przyrządza się go w kilka chwil, a korzyści z jego zjadania jest całkiem sporo. Prócz delikatnego smaku, wykazuje sporo dobroczynnych właściwości. Doceniają go osoby z problemami dermatologicznymi oraz dbające o smukłą sylwetkę. Ciekawostką jest fakt, że już w czasach starożytnych uznawano karczocha za bardzo cenny afrodyzjak. Może warto zatem się przełamać i dać temu warzywu choć jedną szansę? Na co pomoże? Przekonajmy się.
Karczoch zwyczajny jest wieloletnią rośliną z rodziny astrowatych. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie jest bardzo popularny i osiąga nawet do dwóch metrów wysokości. Na nasze stoły trafił za sprawą królowej Bony wraz z innymi, wtedy jeszcze dla Polaków nieznanymi, warzywami. Karczoch nie jest odporny na ujemne temperatury, dlatego w naszych warunkach rośnie jedynie przez jeden sezon. Wśród pokaźnych rozmiarów liści znaleźć można ciekawe kwiatostany – mogą pełnić funkcję dekoracyjną, ale ich smak jest rarytasem dla wielu podniebień.
Kwiatostany karczocha
Karczochy nie cieszą się dużą popularnością na naszych stołach. Dlaczego? Choć na świecie jest wielu smakoszy tego warzywa, to jego kształt sugeruje trudności w jego przyrządzaniu. Warto jednak się przełamać, bo korzyści płynące z włączenia go do diety są fenomenalne. Dobroczynnie wpływa na organizm, a poza tym jest niskokaloryczny. Może być smażony, gotowany albo pieczony. Jest atrakcyjny jako samodzielne danie podane z przyprawami i dodatkami, aczkolwiek świetnie komponuje się z wytrawnymi połączeniami. Stanowi wyzwanie dla początkujących kucharzy, ale ten, kto go raz skosztuje, na pewno nie pożałuje tej smakowitej próby.
Dlaczego warto jeść karczochy? Ponieważ mają fenomenalne działanie na całe nasze ciało. To cenne źródło inuliny, cynaryny oraz kwasu chlorogenowego. Na tym nie koniec zbawiennych dla organizmu związków. Znajdziemy w nich również flawonoidy oraz garść witamin: A, C, E, K oraz te z grupy B. Poza tym w warzywie jest obecny potas, magnez oraz sód. Jak wpływają na nas związki i substancje obecnie w karczochu? Przede wszystkim spowalnia procesy starzenia się organizmu, usuwa toksyny oraz chroni układ pokarmowy; równocześnie wspomagając wchłanianie przez jelita cennych związków.
Korzyści z regularnego spożywania karczocha
Karczocha można z powodzeniem włączyć do codziennej diety. Smak tego cudownego warzywa jest porównywalny ze szparagami. Powinni zainteresować się nim szczególnie ci, którzy dbają o szczupłą sylwetkę. To zasługa obecnego w nim błonnika, który pobudza układ pokarmowy do sprawnego działania. Jeśli ktoś nie przepada za spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w kuchni, może sięgnąć po wyciągi albo soki przygotowane na bazie karczocha. Zawarta w tym warzywie inulina odbudowuje naturalną mikroflorę jelitową, która wzmacnia odporność całego organizmu.
Zawarta w karczochach cynaryna jest sprzymierzeńcem naszego układu krwionośnego. Jej obecność w organizmie obniża poziom cholesterolu we krwi oraz równocześnie wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych. Skutkuje to tym, że jesteśmy mniej podatni na miażdżycę, która w istotny sposób przyczynia się do groźnych chorób serca. Wspomniana inulina jest cenna w walce z cukrzycą. Dlaczego? Pozwala ona zachować odpowiedni poziom cukru we krwi, a wraz z kwasem chlorogenowym podwyższa tolerancję glukozę i skutecznie chroni przed nadmiernym wchłanianiem się cukru do organizmu.
Karczoch na urodę
Działaniem karczocha zainteresowały się firmy kosmetyczne, które produkują preparaty na bazie naturalnych wyciągów z tej cudownej rośliny. Na co pomogą tego typu specyfiki? Przede wszystkim na cerę trądzikową. Cynaryna wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne i tym samym świetnie radzi sobie z problemami dermatologicznymi. Natomiast dodatek witamin z grupy B sprawia, że łatwiej można pozbyć się egzemy, łuszczycy oraz pokrzywki. Przeciwutleniacze chronią przed nadmiernym starzeniem się cery, dzięki czemu wyglądamy młodziej i atrakcyjniej.