Kasza jaglana. Dlaczego warto ją jeść?
Kasza jaglana zyskuje na popularności, ale nadal za rzadko gości na naszych stołach. A szkoda, ponieważ obfituje w wiele wartości odżywczych i zostawia inne kasze daleko w tyle. Nietrudno ją przygotować, jednak często zapomina się o jednym szczególe, który sprawia, że kasza jaglana może mieć trochę nieprzyjemny i gorzki smak. Prawidłowo przyrządzona jaglanka bardzo dobrze komponuje się z wieloma tradycyjnymi daniami: zastąpi ziemniaki czy ryż. Dlaczego warto włączyć jeszcze tę kaszę do diety? Ponieważ jej właściwości mogą poprawić funkcjonowanie organizmu.
Kasza jaglana, nazywana także jagłą lub krupem, pozyskiwana jest z prosa. Te łuskane, małe żółte ziarna już od wielu wieków stanowiły podstawę diety mieszkańców Azji, Afryki i Europy. Przed druga wojną światową kasza jaglana była najbardziej popularna na wschodzie Polski, gdzie szybko zyskała miano polskiego ryżu. Współcześnie najczęściej sięgają po nie osoby będące na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ jest cennym źródłem pełnowartościowego białka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kasza jaglana zastępowała inne dodatki do dań głównych. Nie tylko jest łatwa w przygotowaniu, ale podkreśla smak wielu potraw mięsnych.
Co można znaleźć w kaszy jaglanej?
Kasza jaglana jest bogatym źródłem białka. Wyróżnia ją obecność wielu witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny i pirodyksyny), a także witaminy E. Dodatkowo znaleźć w niej można minerały, takie jak krzem, magnez oraz miedź. Co jeszcze cechuje kaszę jaglaną? Nie zawiera glutenu, dlatego mogą je bez przeszkód spożywać osoby z nietolerancją tej substancji oraz chorzy na celiakię. Kasza ma również cenne dla zdrowia właściwości: działa przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo, a także działa zasadotwórczo, dlatego sięgnąć po nią powinni wszyscy ci, którzy borykają się z zakwaszeniem organizmu.
Spożywanie kaszy jaglanej jest bardzo korzystne podczas infekcji. Działa przeciwzapalnie, dlatego dzięki niej łatwiej jest usunąć uciążliwy katar. Przeciwwirusowe działanie łagodzi błony śluzowe górnych i dolnych dróg oddechowych, co przydatne jest szczególne w czasie uporczywego kaszlu.
Kasza jaglana a układ pokarmowy
Niestety, w porównaniu z innymi produktami pochodzenia roślinnego, kasza jaglana zawiera bardzo mało błonnika, który wspiera prawidłowe działanie układu pokarmowego. Ma też stosunkowo dużo kalorii: w 100g zawiera 350kcal. Jednak nie warto rezygnować z niej nawet podczas diety odchudzającej – jest lekkostrawna i zawiera sporą dawkę krzemu, który poprawia procesy przemiany materii. Kasza jaglana jest również przydatna w kuracjach oczyszczających, ponieważ ułatwia usunięcie toksyn z organizmu.
Kasza jaglana jest szczególnie polecana osobom, które chcą zapewnić sobie piękny i młody wygląd. Właściwości pielęgnacyjne zawdzięcza krzemowi: pierwiastek ten poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Cenna jest również zawartość witaminy E, zwaną "witaminą młodości". Jest ona silnym przeciwutleniaczem, który spowalnia procesy starzenia się komórek organizmu. Dodatkowo chroni skórę przed nadmiernym i szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Jak gotować kaszę jaglaną?
Niektórym nie odpowiada lekko gorzki smak kaszy, ale w łatwy sposób można się go pozbyć. Przede wszystkim przed gotowaniem, warto ją namoczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny – nie tylko usunie to goryczkę, ale wypłucze fityniany, które w nadmiarze utrudniają wchłanianie witamin i minerałów przez organizm.
Kto nie powinien jeść kaszy jaglanej?
Niestety, choć kasza jaglana ma szereg prozdrowotnych właściwości nie każdy może jeść ją bez ograniczeń. Uważać powinni na nią wszyscy ci, którzy borykają się z problemami związanymi z tarczycą. Kasza jaglana może bowiem blokować wchłanianie jodu przez organizm, a ten pierwiastek jest kluczowy dla prawidłowego działania tego gruczołu.