Reklama

Reklama

Kawa receptą na długowieczność?

Na Ikarii, małej wysepce na Morzu Egejskim, żyje ponad osiem tysięcy Greków. Zdecydowana większość z nich ma więcej niż 90 lat. To wzbudziło zainteresowanie szukających recepty na długowieczność. Ponoć zapewnia ją kawa, pita na wyspie zamiast alkoholu.

- To miejsce, gdzie ludzie zapominają umierać - napisał "New York Times". Dziennikarze, którzy pojechali na kilka dni na wyspę, by samemu się przekonać jak tam się żyje, napotkali na szereg interesujących historii. Poszukali również przyczyn, skąd bierze się w tym miejscu tak wysoka średnia życia.

Recepta na długowieczność

Przede wszystkim ustalono, że bardzo czyste jest powietrze. Jego skażenie jest niewielkie w porównaniu do innych krajów. Ponadto odżywianie w dużej mierze opiera się na owocach i warzywach, w diecie brakuje natomiast miejsca na alkohol. Za to w dużej ilości spożywa się kawę. To właśnie, dlatego te magiczne ziarenka znalazły się w centrum zainteresowania amerykańskich badaczy. To w nich upatrują recepty na długowieczność.

Reklama

Dobra niemal na wszystko

Kawa już od jakiegoś czasu cieszy się coraz lepszą opinią wśród dietetyków i lekarzy, którzy ustalili, że ma ona bardzo dobry wpływ na diabetyków, chorych na Parkinsona czy wątrobę.

- Czarny trunek z Ikarii ma szczególnie wysoki wskaźnik polifenolu i przeciwutleniaczy. Nie ma za to tak dużego stężenia kofeiny - tłumaczy lekarz z Uniwersytetu w Atenach.

Nadal nie są pewni?

W badaniu, które zostało przeprowadzone wśród 71 kobiet i 71 mężczyzn, dokładnie przeanalizowano wartości krwi. Dzięki temu lekarz dotarł do zdumiewających wyników badań. Śródbłonek u tych osób, które regularnie spożywały kawę, był znacznie sprawniejszy od pozostałych. Na razie lekarze nie chcą jednak wyrażać jednoznacznych opinii.

- Jedne wyniki niczego jeszcze nie mogą potwierdzić. Potrzebujemy jeszcze czasu, żeby wszystko przeanalizować - zaznaczył Rob van Dam z amerykańskiego Harvardu.

Zatem wciąż nie ma pewności, czy magiczny trunek z Grecji jest receptą na wieczną młodość. Jednak warto o tym pomyśleć, przy małej czarnej..

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: kawa | zdrowie | badania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy