Reklama

Kawa - uzależnienie, które kochamy

Dla wielu oznacza dobry początek dnia - sposób na dobudzenie się i zastrzyk energii. Jak zauważają specjaliści, kawa na stałe już wpisała się w styl życia i stała się swoistym "narkotykiem".

Co dziesiąta kobieta przyznaje, że nie może żyć bez kawy. Więcej niż jedna trzecia respondentek podkreśla, że każdy dzień rozpoczyna od filiżanki małej czarnej, zaś jedna na pięć pytanych osób codziennie odwiedza kawiarnie.\

Słodkie uzależnienie

- Nie da się ukryć, że kawa jak słodkie uzależnienie ludzi - zauważa Peter Rogers, naukowiec z Biological Psychology z University of Bristol. "Kawę konsumuje ponad 80 proc. ludzi na całym świecie, większość z nas nie ogranicza się zaledwie do jednej filiżanki dziennie. Od kawy wielu z nas rozpoczyna dzień, pomaga nam się obudzić, jest również ratunkiem, kiedy w ciągu dnia odczuwamy spadek energii" - dodaje.

Reklama

Niestety, kawa spożywana w dużych ilościach, może być uzależniająca. Jak donosi prof. Andy Smith z Centre for Occupational and Health Psychology na Uniwersytecie Cardiff, znaczne spożycie kawy może okazać się nawet toksyczne.\

Można przedawkować

- Przedawkowanie kawy może prowadzić do poczucia nadmiernego podekscytowania, drżenia mięśni, szybkiego, nieregularnego bicia serca, problemów z wymową - podkreśla Andy Smith.

Specjalista zauważa, że w dużej mierze winą za nadmierne spożycie kawy należy obarczyć coraz popularniejsze kafejki. Spędzamy w nich czas nad książką lub gazetą, umawiamy się w nich ze znajomymi i spotkania biznesowe.

Niebezpieczne uzależnienie

- Kawa stała się istotnym elementem naszego stylu życia, kubek z kawą urósł do rangi akcesorium - bierzemy ją na wynos i idziemy do pracy, w której często rezygnujemy z byle, jakiej kawy z ekspresu na rzecz pysznej kawy z kafejki. To przyczynia się do uzależnienia od kawy - wyjaśnia Andy Smith.

Psychoterapeutka Juliet Carter, zwraca uwagę na to, że każde zachowanie, które zdradza syndrom uzależnienia jest niebezpieczne.

- Niezależnie od tego czy jest to uzależnienie od jedzenia papierosów czy kawy, jest ono niezdrowe i niebezpieczne. W przypadku używek jak np. kawa warto zadać sobie pytanie, dlaczego sięgamy po kolejną filiżankę, czy jest to wynik zmęczenia, jeśli tak to czym jest ono spowodowane. Warto czasem poświęcić uwagę sobie i przyjrzeć się nawykom, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia - tłumaczy specjalistka.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy