Reklama

Kciuk narciarza (kciuk bramkarza): Co to jest? Objawy i leczenie

Regularna aktywność fizyczna stanowi gwarant dobrej kondycji. Niestety, sport wyczynowy - podobnie zresztą jak amatorski - wiąże się z ryzykiem wystąpienia kontuzji, która może skutecznie unieruchomić nas na kilka tygodni, lat, a nawet na całe życie. Na szczęście, niektóre z nich nie są na tyle poważne, aby całkowicie rezygnować z ćwiczeń. Trzeba jednak postawić trafną diagnozę i zastosować skuteczne leczenie. Jednym z takich schorzeń jest tzw. kciuk narciarza. Co to dokładnie jest? Jak wyglądają objawy? Jak przebiega leczenie? Przekonajmy się.

Czym jest kciuk narciarza?

Z kciukiem narciarza mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do przeciążenia, bądź zerwania ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego, który jest zlokalizowany najbliżej czubka palca. Wbrew nazwie na to schorzenie nie są narażone wyłącznie osoby, które uprawiają sporty zimowe. Z dolegliwością zmagają się także piłkarze (zwłaszcza bramkarze), siatkarze, rugbiści bądź szczypiorniści. Wykonywane przez nich aktywności wymagają rozwarcia kciuka, co bezpośrednio przyczynia się do komplikacji zdrowotnych.

Czym objawia się kciuk narciarza?

Objawy kciuka narciarza są bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim występuje znaczne i nienaturalne odchylenie kciuka względem pozostałej części dłoni, a do tego dochodzi silny ból oraz obrzęk w okolicy zerwania ścięgna. Dolegliwości utrudniają wykonywanie podstawowych czynności, takich jak np. chwytanie przedmiotów, ściskanie kciuków, szczypanie, itp. Można również zauważyć wybroczyny i krwiaka powstałego w wyniku krwotoku wewnętrznego, a w ekstremalnych przypadkach wyczuwa się głowę kości śródręcza.

Reklama

Pierwsza pomoc przy schorzeniu

W przypadku wystąpienia urazu kciuka i pojawienia się pierwszych objawów opisywanej dolegliwości trzeba natychmiast reagować. Najlepiej zastosować zimne okłady, które zmniejszą wewnętrzne krwawienie oraz załagodzą powstały obrzęk. Jeśli występuje silny ból, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. O ile nie dochodzi do przemieszczeń kości oraz nie występuje duży problem z chwytliwością, uraz mija samoistnie po kilku tygodniach. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż w pewnych wypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Co więcej, niepodjęcie leczenia może uniemożliwić powrót do pełnej sprawności.

Kiedy należy udać się do lekarza

Po powstałym urazie nie wolno zwlekać z wizytą u ortopedy i należy szybko reagować na niepokojące objawy. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy ból nie ustępuje oraz utrzymuje się stała opuchlizna. Lekarz zleci odpowiednie badanie, które wykluczy ewentualne złamanie wymagające założenia gipsu. Najczęściej wykonuje się zdjęcia RTG albo używa ultrasonografu. Czasami, aby wyleczyć kciuk narciarza, nie trzeba usztywniać stawu; wystarczy odpoczynek albo rehabilitacja.

Jak wygląda leczenie kciuka narciarza?

Leczenie kciuka narciarza może być skomplikowane. W ekstremalnych przypadkach wymagana jest interwencja chirurgiczna, która polega na ponownym przytwierdzeniu zerwanego ścięgna. Aby zabieg był skuteczny, trzeba go przeprowadzić nie później niż dwa tygodnie od powstania urazu. Kluczowa jest też odpowiednia rehabilitacja oraz ćwiczenia, które pozwalają przywrócić kciukowi oraz całej dłoni pełną sprawność. Lekarz może zalecić założenie specjalnych plastrów, które pozwalają ustabilizować kontuzjowaną rękę oraz wesprzeć nadwyrężone stawy i ścięgna.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy