Reklama

Reklama

Kiedy paznokcie chorują

Myślisz, że paznokcie nie chorują? Jeśli tak to jesteś w błędzie. Lepiej dobrze się im przyglądać. Kształt, kolor i struktura płytki paznokcia może być dla Ciebie sygnałem alarmowym o pojawieniu się zmian nie tylko miejscowych, a nawet ogólnoustrojowych.

Chętnie prezentujesz swoje zadbane paznokcie czy może starasz się ukryć ich wygląd przed otoczeniem? Zaginasz palce, składasz dłonie by paznokcie nie był widoczne. Strasz się ukryć powstałe defekty pod warstwą grubego lakieru? A przecież Twoje dłonie, wliczając paznokcie są Twoją wizytówką. Jednak zanim zaczniesz zamalowywać lakierem pojawiające się zmiany lub ukrywać dłonie w kieszeniach i rękawiczkach, lepiej dokładnie obserwuj, co się z nimi dzieje. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, wybierz się do lekarza dermatologa. Ważne, aby to lekarz zdiagnozował stan Twoich paznokci, a w przypadku poważniejszych zaburzeń zlecił specjalistyczne leczenie. Pamiętaj, że ignorowanie pojawiających się, dawanych nam przez nasz własny organizm znaków jest bardzo poważnym błędem.

Reklama

Grzybica

Jeśli dotyka nas ta choroba, na naszych paznokciach pojawiają się przebarwienia. Żółtawe lub szarozielone. Płytka paznokcia łatwo się kruszy i łamie, a nawet rozwarstwia. Jeśli powstały już takie zmiany, z pewnością przy każdym dotyku paznokcia poczujemy ból. Nie wszyscy jesteśmy tak samo narażeni na zarażenie grzybami. Niektóre osoby są szczególnie podatne na grzybicę. W grupie szczególnie narażonej są osoby z zaburzeniami hormonalnymi np. niedoczynnością tarczycy, chore na cukrzycę i mające problemy z regulacją ciśnienia tętniczego. Ale grzybicą może zarazić się też każdy, kto przyjmuje leki, niektóre z nich zwiększają ryzyko zarażenia oraz osoby, które korzystają z sauny, uczęszczają na basen, ćwiczą na sali gimnastycznej lub nocują w pokoju hotelowym. Warto też wiedzieć, że grzybica paznokci dość często jest następstwem istniejącej grzybicy stóp. Proces leczenia grzybicy jest bardzo mozolny i długotrwały, dlatego im wcześniej jest ona zdiagnozowana, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Większe są szanse na szybsze zakończenie tej przykrej przypadłości.

Zanokcica

Jest to stan zapalny wywołany przez bakterie gronkowca lub paciorkowca. Nie jest zakaźna, ale bolesna. Wał paznokciowy jest silnie zaczerwieniony, bolesny w dotyku. Po przebiciu zdezynfekowaną igłą wydobywa się z niego ropa. Czy nie zdarzyło się Wam niekiedy ukłuć w opuszkę palca czymś ostrym, a niedługo po tym okolica paznokcia nie zrobiła się zaczerwieniona i bolesna? Tak, to właśnie pojawił się stan zapalny. W tym wypadku najlepiej zastosować miejscowe okłady z maści ichtiolowej, która bardzo szybko działając wyciągnie całą ropę na zewnątrz i zlikwiduje zarażone ognisko. Jeśli to nie pomaga, koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza, który przepisze środek na bazie antybiotyku. Tylko w niewielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Łuszczyca

Dość często ta choroba paznokci pojawia się podczas zachorowania na odmianę skórną. Zazwyczaj jej występowanie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi. Nie trudno, więc potencjalnemu choremu stwierdzić fakt jej wystąpienia. Charakteryzują ją podłużne lub poprzeczne przebarwienia w kształcie linii lub przechodzące w plamki. Płytka paznokcia staje się matowa, grubieje, czasami zmienia swój kształt i się rozwarstwia. Leczenie ustala lekarz dermatolog.

Dowiedz się więcej na temat: kolor | przebarwienia | płytki | paznokcie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje