Reklama

Kiedy zrobić mammografię?

Lekarze podkreślają, że aż 98% zmian w piersiach rozpoznanych we wczesnej fazie da się skutecznie wyleczyć. Liczy się szybka diagnoza. Dlatego im wcześniej zgłosimy się na badania, tym większe mamy szanse na pomyślną kurację w razie wykrycia nowotworu. Podstawowym badaniem, jakie należy wykonać jest mammografia. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej lektury.



Co to za badanie?

Mammografia polega na prześwietleniu piersi promieniami RTG w małej, bezpiecznej dawce. Wykrywa nawet małe guzki – 3 mm średnicy, które nie są wyczuwane pod palcami podczas samobadania piersi. Jeszcze bardziej precyzyjna jest mammografia cyfrowa – wykrywa guzki wielkości 1 mm. Pierwszą mammografię należy wykonać zaraz po 40. urodzinach. U tych kobiet zaczyna bowiem dominować tkanka tłuszczowa i piersi lepiej się bada radiologicznie.

Kiedy się badać?

Najkorzystniej między 5. a 12. dniem cyklu. Po menopauzie można wykonać badanie w dowolnym dniu. Aby nie zakłócić precyzji obrazu, idąc na mammografię nie powinno się używać dezodorantu i smarować balsamem skóry piersi i pach.

Reklama

Jak wygląda badanie?

Najpierw jedną, a potem drugą pierś układa się na specjalnej płytce. Radiolog dociska pierś drugą płytką. Unieruchomiona pierś jest prześwietlana promieniami RTG. Badanie trwa kilka minut.

Jak często się badać?

Kontrolną mammografię należy wykonywać co 2 lata. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka tzn. w rodzinie były przypadki nowotworów piersi – raz w roku. Ze skierowaniem od lekarza, który ma podpisany kontrakt z NFZ, jest refundowana. Prywatnie to koszt ok. 80-120 zł. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia mogą wykonać badanie bezpłatnie bez skierowania raz na 2 lata w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Gdzie się udać?

Zgłaszając się na USG piersi, wybierzmy doświadczonego specjalistę, najlepiej posiadającego certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Mammografię również powinien wykonać doświadczony radiolog, korzystający z nowoczesnego mammografu i mający atest Instytutu Onkologii. Im bardziej profesjonalnie przeprowadzone badanie, tym bardziej wiarygodny wynik.

Coraz więcej placówek proponuje wykonanie mammografii cyfrowej – jest refundowana w ramach NFZ.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy