Reklama

Kilka objawów depresji, które są najczęściej ignorowane

Niekiedy zaczyna się niewinnie od przygnębienia i smutku, który pojawia się co jakiś czas, a potem znów znika. Wiele osób myli depresję z przygnębieniem, ponieważ zdaje im się, że za jakiś czas przejdzie i wrócą do pełni zdrowia. Depresja najczęściej zaczyna się od izolowania od świata, ciągłego smutku, poczucia winy i braku jakiejkolwiek radości. Strach przed światem jest niekiedy paraliżujący, a osoby z depresją boją się mówić o swoim problemie nawet najbliższym. Oto kilka najczęstszych objawów depresji, które są ignorowane:

Smutek

Ciągły smutek i przygnębienie to najprostsza droga do depresji. Smutek widać na twarzy osoby chorej, często nie da się wytłumaczyć dlaczego są smutni. Nie bój się podejść do takiej osoby i spytaj czy możesz jakoś pomóc, wykaż zainteresowanie i nie bój się pomóc.

Lęk

Ciało i umysł osoby z depresją ciągle paraliżuje lęk i obawa przed światem. Idą spać ale boją się dnia następnego, boją się wstać z łóżka i nie mają żadnego planu, jak spożytkować nowy dzień. Nie wiesz jak zachęcić taką osobę do wstania z łóżka? Spróbuj spędzić z kimś takim trochę czasu i zachęcaj do wyjścia z domu. Możesz zaproponować spacer lub wyjazd za miasto, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzał.

Reklama

Słaba pamięć i koncentracja

Osoby z depresją często nie mogą skoncentrować się nawet na najprostszych zadaniach, takich jak zakupy czy wyjście na spacer z psem. Często zapominają nazw podstawowych produktów, są rozkojarzone i niedostępne. W momencie kiedy zauważą, że coś im umknęło pojawia się frustracja i złość. Najlepiej wtedy zaproponować, żeby spisać listę zakupów, z którą chory uda się do sklepu. Będzie mu o wiele łatwiej ponieważ będzie wiedział, że wykonał zadanie celująco.

Obwinianie i czarne myśli

Ludzie cierpiący na depresję lub będący w początkowym stadium choroby często obwiniają się o wszystkie błędy jakie popełnili w życiu nawet kilkanaście lat temu. Zaczynają się pojawiać wyrzuty sumienia, że zrobili tak, a nie inaczej lub niepotrzebnie analizują. Obwinianie siebie to nie jest dobry sposób, a czarne myśli tylko powodują to, że coraz bardziej cierpimy.

Bezsenność

Bezsenność czy problemy z zasypianiem nawet gdy jesteśmy zmęczeni są bardzo powszechne wśród osób z depresją. Ludzie nie mogą spać, ponieważ boją się jutra i bardzo dużo myślą o negatywnych rzeczach oraz o sprawach, które przyczyniły się do depresji. Najlepszym rozwiązaniem jest zachęcanie takiej osoby do wieczornej rozmowy przy wyłączonym telewizorze, laptopie i telefonie.

Ciągłe zmęczenie

Osoby z depresją są ciągle zmęczone i niewyspane. Ciągłe zamartwianie przyczynia się do braku snu, a co za tym idzie nasz organizm w ogóle się nie regeneruje i nie odpoczywa. Nic więc dziwnego, że ciągle odczuwamy zmęczenie. Spróbuj zachęcić drugą osobę do wspólnego oglądania telewizji lub przeglądnięcia ulubionych witryn internetowych.

Pesymizm

Pesymizm czyli negatywne nastawienie do życia, zniechęcenie, brak jakiejkolwiek radości z pewnych spraw oraz wróżenie najgorszego. Ludzie cierpiący na depresje mają tendencję do kolorowania na czarno całego życia i tworzenia tragicznych scenariuszy. Zniechęcenie do całego świata i własnego życia jest jednym z pierwszych objawów depresji. Dobrze jest przekonać pesymistę, że życie ma sens i postarać się, aby zauważył, że nie wszystko wydaje się takie bezsensowne.

Drażliwość

Każdy powód do wojny jest dobry. Osoby z depresją są bardzo wrażliwe na każdą nawet najmniejszą krytykę oraz uwagę. Nawet zwrócenie uwagi typu „ta bluzka nie pasuje do koloru twoich włosów” może wywołać płacz i histerię. Najlepiej jest poczekać, aż taka drażliwa osoba się wypłacze i dopiero wtedy poczekać, aż powie co jej leży na sercu.

Ciągły ból

Osoba z depresją ciągle narzeka, że coś ją boli. Niezależne czy bolą ją plecy czy palec zawsze jest źle. W takiej sytuacji najlepiej jest zaprowadzić chorego do lekarza, który stwierdzi co jest przyczyną bólu. Czy jest on wywołany faktyczną chorobą czy są to tylko objawy depresji.

Lekkomyślność

Ludzie cierpiący na depresję żyją lekkomyślnie. Próbują różnych niebezpiecznych dyscyplin sportowych, szukają wrażeń, korzystają z używek oraz są nieobliczalni. Na taką osobę powinno się szczególnie zwracać uwagę, ponieważ może ona stwarzać zagrożenie dla innych oraz dla samej siebie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność | depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy