Reklama

Koksartroza. Jak się przed nią ustrzec?

Stawy biodrowe odgrywają kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki nim możliwe jest poruszanie się oraz utrzymywanie sylwetki w pionie. Niestety, nieodpowiedni styl życia prowadzi do ich zwyrodnienia, zwanego koksartrozą. Schorzenie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ sprawia ból i w znacznym stopniu utrudnia samodzielne życie. Zwyrodnienie stawów jest nieuleczalne, jednak istnieją metody, które złagodzą objawy i pomogą lepiej funkcjonować.

Na czym polega koksartroza?

Zwyrodnienie stawów biodrowych polega na stopniowym niszczeniu znajdujących się na nich chrząstek. Skutkuje to stopniowym odsłanianiem powierzchni kostnej, które, ocierając się o siebie, powodują ból. Poza tym na nasadzie kości powstają naroślą, zwane osteofitami, a także często towarzyszy im zapalenie błony maziowej. W rezultacie każdy, czasem nawet najmniejszy ruch, objawia się przeszywającym bólem utrudniającym poruszanie się.

Jak rozpoznać postępujące zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów nie zawsze objawia się jednoznacznie. Niekiedy oznaką jest ból w okolicy pachwin, który pojawią się podczas wykonywania aktywności fizycznej i promieniuje w kierunku ud. W spoczynku często ustaje i nie wymaga zażywania środków przeciwbólowych. Jeśli dochodzi do porażenia nerwu zasłonowego, czasem odczuwa się też dolegliwości bólowe w okolicy kolana. Niekiedy sztywnienie nogi pojawia się podczas odpoczynku albo nad ranem zaraz po przebudzeniu. Niepokój powinny wzbudzić również występujące obrzęki, zaniki mięśniowe w nogach, a także przykurcze.

Reklama

Dlaczego dochodzi do koksartrozy?

Przez wiele lat błędnie uważano, że deformacje w obrębie stawu biodrowego dotykają najczęściej osoby, które ukończyły 50. rok życia, a starzenie się organizmu wskazywano jako pierwszą przyczynę schorzenia. Okazuje się, że na koksartrozę mogą cierpieć osoby znacznie młodsze. Wśród czynników ją wywołujących znaleźć można urazy oraz przebyte choroby (zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty lub zwyrodnienia), a także nadmierne przeciążenia stawów wywołane np. otyłością lub zbyt intensywną aktywnością fizyczną oraz pracą w obciążającej stawy pozycji.

Czy da się wyleczyć koksartrozę?

Koksartroza jest schorzeniem nieuleczalnym. Współczesna medycyna potrafi tylko złagodzić istniejące objawy. Aby terapia była wymierna, należy być systematycznym oraz konsekwentnym. W przeciwnym razie może dojść do nawrotu albo nasilenia bolesnych objawów, które prowadzą do unieruchomienia.

Jak leczyć zwyrodnienia stawów biodrowych?

Leczenie koksartrozy powinno rozpocząć się od wyeliminowania pojawiającego się bólu. Przede wszystkim stosuje się leki, które łagodzą dyskomfort oraz umożliwiają samodzielne poruszanie się. Kolejnym krokiem w zapobieganiu rozwoju zwyrodnienia stawu biodrowego jest włączenie odpowiedniej rehabilitacji. Jeśli ona nie przynosi rezultatu, ratunkiem może okazać się zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego.

Jak zapobiegać rozwojowi koksartrozy?

Aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, należy regularnie wykonywać ćwiczenia, które odciążą nadwyrężone stawy. Zaleca się pływanie, jazdę na rowerze, czy nordic walking. Warto też sięgnąć po pomoc specjalisty, który zaleci odpowiednie zabiegi, takie jak krioterapia, elektroterapia, działanie ultradźwiękami. Jeśli problemem jest nadwaga, należy zredukować masę ciała, by dodatkowo nie obciążać stawów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy