Kolka nerkowa: Przyczyny, objawy, jak leczyć?
Kolka nerkowa często może uprzykrzyć życie. Atak bólu jest męczący i trzeba zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. Podpowiemy, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak ją skutecznie leczyć. Czym jest kolka nerkowa? Kolka nerkowa jest nagłym atakiem bólu w okolicy lędźwiowej, który promieniuje ku dołowi ciała. Ból spowodowany jest złogami (kamieniami o wielkości min. 2 mm), które blokują układ moczowy. Brak ujścia moczu powoduje wzrost ciśnienia w górnym odcinku układu i tym samym atak bólu. Często jest tak, że zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie uśmierzyć bólu, stąd jeśli nie przyniosą ulgi, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Kolka nerkowa jest symptomem kamicy nerkowej i często ma charakter nawrotowy. Z kolei pojedynczy atak ma charakter przejściowy i zwykle przechodzi samodzielnie.
Przyczyną powstawania złogów jest niewłaściwa dieta i nieodpowiedni styl życia. Powinno unikać się produktów wysokobiałkowych oraz ograniczyć suplementy diety. Potrawy obfite w sól mogą mieć znaczący wpływ na częstotliwość ataków bólowych, tak samo jak niewłaściwe nawadnianie organizmu. Przyczyną może być również przyjmowanie niektórych leków oraz wady układu moczowego.
Objawy kolki nerkowej
Prócz silnego i nagłego bólu w okolicy lędźwiowej, mogą występować nudności, wzdęcia, bladość skóry oraz niepokój. Atakowi często towarzyszy parcie na pęcherz przy równoczesnej niemożności załatwienia się. Z drugiej strony innym objawem może być częste i skąpe oddawanie moczu. Podniesiony poziom erytrocytów może skutkować tzw. krwiomoczem. Nagły ból może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz prowadzić do zasłabnięcia. Zatrzymany w organizmie moczu powoduje zakażenie całego układu moczowego: towarzyszy mu gorączka, wzrost ciśnienia tętniczego i dreszcze – wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.
Podejrzewając u siebie kolkę nerkową, trzeba zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ponadto należy zrobić ciepły okład na nerki: wystarczy przyłożyć do lędźwi termofor z gorącą wodą albo poduszkę elektryczną. Ważny jest ruch: przy kolce nerkowej powinno się wstać i zrobić kilka kroków, gdyż to może spowodować odblokowanie moczowodu przez ruch kamieni nerkowych w dół układu moczowego. Jeśli domowe sposoby nie pomagają przy ataku kolki, należy pilne skontaktować się z lekarzem, który poda silne leki przeciwbólowe.
Leczenie kolki nerkowej polega na zapobieganiu powstawania kamieni w układzie moczowym. Jeśli objawy nawracają, lekarz specjalista dobierze prawidłowe leczenie. Ważne jest zapobieganie kolejnym atakom poprzez zmianę stylu życia. Powinno ograniczyć się spożywanie pokarmów zawierających siarczany, fosforany oraz sól. Ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu: zaleca się wypijać ok. dwóch litrów płynów przy większym udziale wody niegazowanej, która wypłukuje złogi w układzie moczowym. Ważna jest aktywność fizyczna – specjaliści twierdzą, że osoby wykonujące ćwiczenia są mniej podatne na kolkę nerkową.