Koniec ery Dukana?
Powoli kariera dra Dukana chyli się ku upadkowi. 72-letni lekarz, twórca jednej z najpopularniejszych diet został oskarżony przez Francuską Izbę Lekarską o łamanie przepisów etycznych.
Za niezgodne z etyką lekarską Francuska Komisja Lekarska uznała przepisywanie przez Dukana leku o nazwie Mediator, który jest pochodną amfetaminy i którego zadaniem jest przyspieszenie utraty masy ciała. Uznaje się, że w wyniku komplikacji spowodowanych przyjmowaniem leku we Francji umarło niemal 1800 osób.
"Uciekając się do nieprawdziwych twierdzeń, dr Dukan wykazał się postawą, która jest daleka od uczciwości i kompromituje wykonywany przez niego zawód" - czytamy w orzeczeniu Medical Board.
Na "dietetycznego cudotwórcę" został nałożony zakaz uprawiania zawodu przez osiem dni. Dukan został również obciążony kosztami sądowymi. Jak zapowiedział sam oskarżony będzie się odwoływał od wyroku.
Choć kara jest symboliczna, jest ona ogromnym ciosem dla samego Dukana i znacznie osłabia jego wizerunek i reputację człowieka, który pomógł schudnąć milionom ludzi na całym świecie.
To jednak niejedyne kontrowersje wokół samego lekarza i metody przez niego opracowanej. Środowisko medyczne już dawno negatywnie oceniło metodę Dukana opartą na spożyciu dużej ilości protein. W 2011 roku Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne uznało dietę opracowaną przez francuskiego lekarza za najgorszy sposób odchudzania.
W tym samym roku Dukan przegrał proces z innym cenionym francuskim dietetykiem. Pozwany dietetyk, Jean-Michel Cohen, którego diety cieszą się również dużą popularnością, powiedział w jednym z wywiadów, że dieta Dukana jest bardzo niebezpieczna.
"Ta dieta powoduje zniszczenia przewodu pokarmowego, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych u niektórych pacjentów, tj. wzrost poziomu cholesterolu, problemy układu krążenia, a nawet raka piersi" - przekonywał w wywiadzie Jean-Michel Cohen.
Ta wypowiedź stała się przyczynkiem do pozwania dietetyka o zniesławienie. Wielkim przegranym w tym sporze okazał się sam Dukan, który zgodnie z orzeczeniem sądu został zobligowany do zapłacenia 3 tys. euro odszkodowania na rzecz Cohena.
Do listy niepowodzeń Dukana należy doliczyć również opinie, według których jego metoda po prostu nie działa. Z badań przeprowadzonych na grupie 5 tys. Francuzów wynika, że po stosowaniu kuracji odchudzającej Dukana 35 proc. zwolenników tej metody powróciło do swojej poprzedniej wagi w ciągu roku, pozostała część badanych przyznała, że w ciągu czterech lat odzyskali to, co z trudem udało im się zrzucić.